Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #79  
Παλιά 28-08-15, 14:15
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κάποια απλά πράγματα είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν στην Αθήνα. Παλιότερα είχα ψάξει για διακόπτες νερού σε μαγαζιά με υδραυλικά, αλλά δεν είχαν πλαστικούς. Τα φυτώρια είχαν πολύ μικρούς διακόπτες. Τελικά μετά από καιρό/χρόνια έπεσα τυχαία στον σωστό εξοπλισμό όταν ήμουν στο χωριό μου.



Τοποθέτησα τους διακόπτες λίγο πριν την εισαγωγή των σωλήνων στο φίλτρο.

Το πριν,



Και το μετά



Να δω πότε θα βελτιώσω και τα ηλεκτρικά...


Η λίμνη φέτος δεν έπιασε καθόλου αιωρούμενη άλγη. Πήγε να πιάσει τριχοειδή, αλλά ύστερα από μια προσθήκη αλατιού (μετά από τις οδηγίες του Γιάννη κοι) η λίμνη έγινε πάλι πεντακάθαρη. Τα φίλτρα φαίνεται να έχουν πάρει μπρος και να κάνουν καλά την δουλεία τους παρόλο που η ιχθυοφόρτιση αυξήθηκε και τα ψάρια μεγάλωσαν. Η θερμοκρασία έφτασε μέχρι τους 28C. Τώρα έχει πέσει. Πρωί και μεσημέρι (που χτυπάει ο ήλιος την λίμνη και η θερμοκρασία είναι υψηλή) τα ψάρια δεν τρώνε και προσπαθούν να κρυφτούν στην σκιά. Το απόγευμα όμως μου κάνουν επίθεση για να φάνε. Μάλλον πρέπει να βάλω ένα πρόχειρο πανί από πάνω από την λίμνη για να έχουν περισσότερα σημεία με σκιά. Του χρόνου θα την καλύψω από ποιο νωρίς και θα συγκρίνω τις συμπεριφορές τους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries