Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 13-05-11, 21:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το EAZY POT μου φαίνεται μικρό , μάλλον το Nexus Eazy 210 είναι προτιμότερο για την Περίπτωση μου, αλλά το κόστος ανεβαίνει πολλή,
Για αυτό τον λόγο προτίμησες ?
2 EAZY POT αντί 1 Nexus Eazy 210.
Nα σου πω τη διαφορά. Τα 210 και 310 συνεχίζουν να έχουν διαφορά με το eazypod και η διαφορά τους είναι η κινούμενη βιολογία, διαφορετικά moving bed. Σταθερή αρχικά και ακολούθως κινούμενη αφού το νερό περάσει ήδη από μηχανική φίλτρανση. Μπορείς να προσαρμώσεις 2 eazy pods και μπορείς να φτιάξεις μια diy κατασκευή moving bed.

[QUOTE=kalaitzakis;589240]Μάλλον θα πάω σε κατασκευή vortex filter με 4/5 στάδια ./QUOTE]
Φίλτρο τύπου Βόρτεχ με 4-5 στάδια θα χρειαστείς αρκετά μέτρα διάδρομο να τα συνδέσεις.. 3 μονάχα είναι αρκετά. Από που θα τα προμηθευτείς? Τα υλικά τους?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω τα πρώτα υλικά (Skimmer επιφανειας & και 2 Aerated Bottom Drain
Αυτά είναι τα σημαντικά για την ώρα γιατί είναι και τα πρώτα που θα εφαρμωστούν στο μπετόν. Ο υπόλοιπος εξοπλισμός μπορεί να παριμένει αρκετό καιρό ακόμα, γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα να γίνουν. Άρα από φίλτρο μπορείς να σκέφτεσαι...Σωλήνες και λάστιχο για το σκίμμερ βρήκες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια Φώτο με το τελευταίο στάδιο.
Ψάχνω τρόπο να προσαρμόσω χώρο για φυτά χωρίς να τα πειράζουν τα κοι , αν και έχω ακόμα αρκετή δουλειά ακόμα αλλά θέλω να έχω μια εικόνα για το τελικό σχέδιο στο μυαλό μου ,ένα είναι σίγουρο θα κάνω κάποιες εσοχές , έξοχες για να σπάσω αυτό το μακρόστενο σχήμα της λίμνης μου..
Συνημμένο Αρχείο 42215
Με όλο αυτό το σκάψημο, να΄ξερες πόσο μου θυμίζεις τα δικά μου...
Χώρο για φυτά μπορείς να φτιάξεις μια μικρότερη, χωρίς μεγάλο βάθος υπερυψωμένη και υπερχειλιζόμενη προς την κυρίως δεξαμενή σου. Κάτι ανάλογο πρόκειται να κάνω κι εγώ αυτό το διάστημα, μόλις φτιάξει βέβαια ο καιρός...

Μπορείς από τώρα και σε συμβουλεύω να το κάνεις, να σκέφτεσαι σχετικά με τη περεταίρω διακόσμηση του χώρου σου. Κάποια πράγματα από τη στιγμή που θα πέσουν τα μπετά δεν αλλάζουν. Μια γεφυρούλα θα ανεβάσει κατά πολύ την εικόνα. Μπορείς π.χ. να την φτιάξεις ανάμεσα στην υπερυψωμένη δεξαμενούλα με τα φυτά, να πέφτει το νερό σαν μικρός καταρράκτης από την υπερχείλιση και ακολούθως να ρέει κάτω από τη γέφυρα προς την κυρίως δεξαμενή σου.

Η μαεστρία της λίμνης είναι να καταφέρεις να την εντάξεις και να της συνδέσεις με τον υπόλοιπο σου κήπο. Και σε αυτό μπορώ να βοηθήσω.

Μην ντραπείς για τίποτα. Μπορώ να σε βοηθήσω όσο μπορώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01741 seconds with 11 queries