Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 09-02-21, 14:49
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να τις μικρυνεις online, βαλε στο google reduce size of jpeg

για μπετα δεν ειναι τοσο απλο θελει μελετη... μιλα καλυτερα με τον @aliens
δεν ειναι μονο υπερχειλιση, bottom drain θα βαλεις; χωρο για τα φιλτρα εχεις υπολογισει διπλα στη λιμνη;
Δεν υπολογισα τιποτα απ αυτα. Τι ειναι το bottom drain? Επισης δεν ξερω γιατι τα φιλτρα διπλα στη λιμνη. Δεν μπαινουν εντος αυτης?

Κατι ακομη. Επειδη απ αυτα που γραφτηκαν πιο πανω. Οικονομικα συμφερει να εχω χρυσοψαρα. Μπορει να μπουν χρυσοψαρα και μετα απο 2 χρονια να μπουν ΚΟΙ? Μηπως ειναι βλακεια αυτο που ειπα για καποιο λογο? Η σκεψη μου οτι σε πρωτη φαση η κατασκευη ειναι ενα κοστολογιο. Αρα για να εθουν καποια πραγματα σταδικα και καπως ανωδυνα, εκανα την παραπανω σκεψη
-------------------------
Γεια σας και παλι.

Ηδη ξεκινησα τις εργασιες.

Εχω περιορισει καπως το μεγεθος της λιμνης. Για την ακριβεια το μηκος θα ειναι 4 μετρα, το πλατος 1.40. Το υψος κειμενομενο. Απο 40 ποντους η μια ακρη, 70 ποντους η αλλη ακρη. Θελω να πιστευω οτι αυτο δεν επηρεαζει σε τιποτα την ιδια λιμνη


Τα μεγεθη αυτα θα ειναι καθαρα.
Αυριο ριχνω τσιμεντο στον πατο της λιμνης. Συντριμα, τσιμεντο, ρητινη και πλεγμα τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν.

Καθε μερα (αν ο καιρος βοηθησει και δεν εχουμε βροχες) θα κανω και απο μια πλευρα. Οποτε λογικα Κυριακη με Δευτερα θα τελειωσω.

Λογικα για να γινει οπη εκτονωσης θα πρεπει το υψος της λιμνης να ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το υψος της γης (ισως 20 εκατοστα). Να περασω μια σωληνα (πλαστικη) και οταν ξεπερναει και οταν ξεπερναει το υψος της γης το νερο να φευγει προς τα εξω απο τη σωληνα.

Θελω επισης να ξερω αν ειναι καλο η οχι να βαλω ψηφιδα πισινας μεσα στη λιμνη. Περα απο το οικονομικο, νομιζω οτι θα εχω μαγαλυτερη στεγανοτητα.

Σας παρακαλω αν εχετε καποια υποδειξη - παρατηρηση θα ηθελα αμμεσα την παρεμβαση σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vastsar : 09-02-21 στις 14:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01523 seconds with 11 queries