Θέμα: νεα λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 22-10-19, 09:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλώς (ξανά) ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή με το καινούργιο σου project.

Με διαστάσεις 1.70χ1.80 και βάθος 1 μέτρο οι μετρήσεις θα πρέπει να σου βγαίνουν 3.70χ3.80 θεωρητικά (σχεδόν όσο το μέτρησες με το σκοινί). Το 4χ4 που σκέφτεσαι είναι οριακό και ριψοκίνδυνο.Η θεωρία λέει να έχεις περίπου μισό μέτρο καβάτζα από κάθε πλευρά. Δηλαδή να πάρεις το λιγότερο 4.70χ4.80. Αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου και τις μετρήσεις σου πάρε κάτι λιγότερο. Μην ξεχνάς όμως ότι μόνο με το τσιμέντο θα μπορούσες να είχες απόλυτη ευθεία και να ήσουν σίγουρος για τις μετρήσεις. Τώρα θα έχεις διάφορα ζικ-ζακ και σκαμπανεβάσματα που θα σου πάρουν λίγο liner.

Το τελείωμα στην άκρη πως θα το κανεις? Καλό είναι να είναι λίγο υπερυψωμένο σε σχέση με το χώμα. Να μην έχεις προβλήματα να μπει νερό(λάσπη) από γύρο γύρο μετά από βροχή. Να μην μπαίνει πολύ σκόνη και φύλλα από τον αέρα κτλ. Αν δεις την λίμνη μου την μια φορά χρησιμοποίησα τούβλα και την άλλη κάτι δοκάρια για να δώσω λίγο ύψος και να δημιουργήσω καλύτερες ευθείες. Αν κάνεις κάτι τέτοιο το μισό μέτρο από την κάθε πλευρά το χρειάζεται.

Το γεωύφασμα κοστίζει όσο το λινερ? Εγώ όταν αγόρασα το λινερ, το γεωύφασμα μου το έκαναν δώρο. Είναι όντος σαν και αυτό που έχει ο γεωπόνος. Θα κάνεις την δουλειά σου. Το άλλο λογικά θα είναι ποιο χοντρό και θα προσφέρει περισσότερο ασφάλεια. Μην ξεχάσεις να βάλεις πρώτα άμμο και να γίνει ο πυθμένας ποιο ομαλός πριν μπει το γεωύφασμα.

Κυκλοφορητής πλυντηριου? Μήπως έχει μεγάλη κατανάλωση? Πόσα λίτρα την ώρα? Δεν νομίζω να σε βοηθήσει σε αυτό το project.

Από ψάρια σε αυτές τις διαστάσεις μπορείς να παίξεις σε χρυσόψαρα ή κουνουπόψαρα (σαν τα γκάπυ αλλά αντέχουν τα κρύα του χειμώνα).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries