Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 16-08-16, 23:13
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας νομιζω οτι το θεμα πρεπει να διαχωριστει γιατι τραβηξε πολυ και ειναι αδικο για τον Μιχαλη.
κωστα νομιζω οτι ειτε δεν εχεις κατανοησει πληρως τη EI λιπανση ειτε εγω δεν μπορω να σε παρακολουθησω για ΕΙ θες 5ml διαλύματος macro ανά 50 λίτρα νερού
2,5 ml
διαλύματος ιχνοστοιχείων ανά 50 λίτρα νερούμε δυνατο φωτισμο και co2 στα 30 ππμ.μερα παρα μερα εκτως σαββατου αν υποθεσουμε οτι κανεις αλλαγη νερου κυριακη 50%.τα ξερεις αυτα\.εγω σε νερο οσμωσης μονο ακολουθω αυτο δεν ξερω σε νερο βρυσης γιατι θα διακινδυνευσω να πω οτι θεωρω λαθος να μπαινει νερο βρυσης.υποτιθετε οτι κανοντας αλλαγη 50% επανεκκινεις την λιπανση σου αν με την αλλαγη δεν ξερεις τι βαζεις στο ενυδρειο σου τι σοι επανεκκινηση κανεις?
Συμφωνώ και ζητώ συγγνώμη απ το Μιχάλη, αν θέλουν οι moderators ας μεταφέρουν τα τελευταία μηνύματα στο δικό μου θέμα.
Πάμε τώρα στο θέμα, νομίζω φίλε Odin και χωρίς παρεξήγηση γιατί με το γραπτό λόγο δεν φαίνεται το ύφος, να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα γιατί μπορεί και να χω μπερδευτεί, μπορεί και όχι. Λες για ΕΙ θέλω 5ml διαλύματος macro, τι εννοείς; Η seachem δεν έχει macro σ ένα διάλλυμα και τα ιχνοστοιχεία δεν είναι macro είναι micro, τα macro είναι ο φώσφορος, το νιτρικό κάλιο και το θειικό κάλιο, τα λέω σωστά; Η seachem δίνει για το flourish 2ml την 1η και 6η μέρα και trace 6 ml τη 2η και 4η, εγώ δεν ακολουθώ το πρόγραμμα της seachem, ακολουθώ ΕΙ με την εξής δοσολογία:
Σάββατο αλλαγή νερού 50% και μετά ρίχνω 4ppm νιτρικά, 4ppm θειικό κάλιο και 0.3ppm φώσφορο.
Κυριακή: 0.3ml flourish γενικό, 2ml σίδηρο που αντιστοιχεί σε 0.2ppm
Δευτέρα: 4ppm νιτρικά, 4ppm θειικό κάλιο και 0.3ppm φώσφορο.
Τρίτη: 0.3ml flourish γενικό, 2ml σίδηρο που αντιστοιχεί σε 0.2ppm
Τετάρτη: 4ppm νιτρικά, 4ppm θειικό κάλιο και 0.3ppm φώσφορο.
Πέμπτη: 0.3ml flourish γενικό, 2ml σίδηρο που αντιστοιχεί σε 0.2ppm
Παρασκευή: Τίποτα για να απορροφήσουν ό,τι έχει μείνει τα φυτά και Σάββατο πάλι αλλαγή 50%και ξανά το πρόγραμμα. Γιατί μου λες ότι δεν κάνω επανεκκίνηση αφού την κάνω; Εκτός αν ρωτάς γενικά και δε λες για μένα.
Να σημειώσω πως πριν την αλλαγή κάνω και μέτρηση νιτρικών γιατί έχουμε και ψάρια μέσα, αν δω κοντά στα 20 τότε μετά την αλλαγή του νερού δε ρίχνω νιτρικά ούτε την τρίτη μέρα που έχω στο πρόγραμμα και ρίχνω μόνο την πέμπτη μέρα για να μη μηδενίσουν και έτσι πάντα μετράω περίπου 10 - 15. Δεν είναι αυτή Ε.Ι.; Που κάνω λάθος δηλαδή, διορθώστε με αν όντως δεν την έχω καταλάβει την Ε.Ι. και κάνω μπούρδα, πάντως εγώ δεν βάζω trace, βάζω το γενικό που έχει τα ίδια σχεδόν με το trace κι έχει και παραπάνω κάποια στοιχεία και βάζω νερό με όσμωση σε αναλογία 80% βρύση και 20% όσμωση, επισυνάπτω και το γνωστό πίνακα της seachem με τη δική της δοσολογία και τον πίνακα με τις διαφορές στα λιπάσματα με ιχνοστοιχεία.



__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01894 seconds with 11 queries