Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 13-05-13, 22:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα fluval ειναι καλα φιλτρα, αλλα δυστυχως δεν εχουν τοσο μεγαλο χωρο για υλικα φιλτρανσης. Ποσο μαλλον αν θελεις να ασχοληθεις με δισκους, που θα τους ταϊζεις ολη μερα, θελεις κατι με πραγματικα μεγαλο καδο. Νομιζω οτι ενα απο τα μεγαλα μοντελα της eheim (πχ. το 2080) θα ηταν το καταλληλο για αυτη τη δουλεια.
-------------------------
Παράθεση:
Ναι σε αυτο έχεις δίκαιο,γιαυτο ρωτάω για να λύνω μια μία τις απορίες μου!12 λιτρα δν αρκουν??χημική φίλτρανση,ανθρακα π.χ. δεν θα χρειάζομαι σε φυτεμένο,όπως έχω διαβάσει!αλλα αν είναι να εχω θέμα θα πάω να πάρω ένα FX6 20λιτρο + το εσωτερικό,θα είμαι αρχοντας τότε!δεν με ενδιαφέρει το κόστος αν είναι να κάνω καλή δουλειά σε αυτό,μπορώ να καθυστερήσω μεχρι να μαζέψω,αλλα θα είναι καλύτερα!παροχή αέρα μέσα θα χρειαστώ,αν είναι να την υπολογίσω και αυτή στο κοστολόγιο,κ αν ναί υπάρχει καμιά καλή και αθόρυβη να μου προτέινετε?
Δυστχως στα fluval τα 12 λιτρα που αναφερεις, δεν αφορουν ποσο βιολογικο υλικο μπορεις να βαλεις. Μονο το filter wool, πιανει τουλαχιστον το 1/3 του φιλτρου.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 13-05-13 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries