Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 07-03-18, 11:53
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γνωστή η "αμερικανιά" του ovestocking και το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές.
Δεν είναι αλήθεια ότι μειώνεται η επιθετικότητα (Ο όρος δεν είναι σωστός κατά τη γνώμη μου αλλά τον χρησιμοποιούμε για να συνεννοούμαστε. Τα είδη αυτά στη φύση υπερασπίζονται μια περιοχή για λόγους διατροφής και αναπαραγωγής και όχι επιθετικότητας) ούτε ότι συμβιώνουν ειρηνικά.
Αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει είναι ότι τα ψάρια αναγκάζονται λόγω χώρου να συνωστίζονται με άλλα του είδους τους χωρίς να μπορούν να ορίσουν την περιοχή τους. Το αποτέλεσμα είναι να βρίσκονται κάτω από ένα διαρκές στρες (το στρες είναι η γενεσιουργός αιτία πολλών ασθενειών) αντιμετωπίζοντας πολλαπλούς διεκδικητές του χώρου, δεν μπορούν να αναπαραχθούν παρά μόνο τυχαία, δεν δείχνουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά, αρκετά είδη δεν εμφανίζουν ποτέ τα κανονικά τους χρώματα κλπ

Ο χομπίστας μπορεί λόγω ματαιοδοξίας ή εγωκεντρισμού να διατηρεί κάποιο είδος μακριά από το φυσικό του περιβάλλον αλλά πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνει ότι μπορεί για να ικανοποιεί τις βασικές του ανάγκες, όχι απλά για την επιβίωση του σε μια γυάλα αλλά για την ευζωία του

*Υπάρχουν κι άλλες "αμερικανιές" (και όχι μόνο) πχ τα all male-ενυδρεία στρατώνες, τα αχταρμά-με είδη με διαφορετικές απαιτήσεις, τα ενυδρεία με εργαστηριακά δημιουργήματα-ψάρια Φρανκεσταϊν, με υβρίδια πάσης φύσεως, με monsterfish-ψάρια ακατάλληλα για οικιακά ενυδρεία κλπ Αυτές οι πρακτικές, όσες τουλάχιστον δεν γίνονται από άγνοια, αφορούν ικανοποίηση διαφορετικών αναγκών του ιδιοκτήτη τους απ' αυτές ενός ενυδρειόφιλου-χομπίστα, όπως τουλάχιστον εγώ τις προσδιορίζω.

Δυστηχώς Κλεόβουλε έτσι όπως τα λες είναι. Το να κάνει κάποιος λάθος επειδή δεν το γνωρίζει στα αρχικά στάδια που μαθαίνει όπως έχω κάνει και εγώ άπειρα είναι ανεκτό. Αλλά να το κάνει επίτηδες και να βασανίζει τα πλάσματα που έχει στο ενυδρείο για να αποδείξει ότι μπορεί να επιβιώσουν κόντρα στα φύση των πραγμάτων είναι κάπως για εμένα ανορθόδοξο. Εγώ δεν είμαι της άποψης είναι ψάρια του ας τα κάνει ότι θέλει, πρέπει να τα έχει όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον για να μην βασανίζονται αλλιώς καλύτερα να μην υπάρχει στο χόμπυ. Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος να έχει τροποποιημένα γενετικά ψάρια ή ψάρια που τα παίρνει από την φύση για να τα βάλει στο ενυδρείο ή χειρότερα δε να είναι υπό εξαφάνιση!!!!
Είμαι μέλος σε πολλά αμερικάνικα φόρουμ σχετικά με το χόμπυ και τα μάτια μου έχουν δει διάφορα μέχρι που σταμάτησα να μπαίνω μόλις ανακάλυψα αυτή την σελίδα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries