Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-04-16, 19:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Προσαρμογη ψαριου με διαφορα ph 1-1.5 μονάδα !!!!

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση και το έχω εδω και καιρό απορία !!! Το ένα ενυδρειο μου έχει ph 7,8-8,3 μέσα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ! Το καινούργιο 240λιτρο που είναι φυτεμένο και με co2 παροχη έχει ph με διακύμανση 6,8-7,2 καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Οι μετρήσεις kh και gh ειναι σχεδον ίδιες 7kh και 7-8gh στα ενυδρεια με τα guppies , και 5-6kh και 6-7 gh στο καινούργιο φυτεμενο , όπως επίσης και η θερμοκρασίες 23-24 βαθμους και στα δύο ενυδρειο δίχως θερμοστάτη ! Η απορία μου είναι η εξής ως προς το ph , εαν θελήσω για τον αλφα βήτα λόγο να μεταφέρω ένα ψάρι απο το ένα ενυδρείο στο άλλο πως μπορεί να γίνει αυτό ? Αρκει μία προσαρμογή για 3-4 ώρες ή στρεσσαρεται υπερβολικά το ψάρι ? Μήπως θεωρητικά είναι αδύνατη μία τετοια μετακίνιση ? Ισχύει ο κανόνας που λέει οτι δεν πρέπει το Ph να μεταβάλεται σε ένα ενυδρειο πάνω απο 0.2-0.3 κάθε 24 ώρες ? Αυτο δεν ισχύει στα δικά μου βέβαια που δεν έχω διοξέιδιο και είναι πολλές ώρες εκτεθειμένα στον ήλιο με πολλά φυτά μέσα , γιατι νωρις το πρωι μετράω 7,8 και το μεσημέρι μετραω 8,2-8,3 !!! Εν αντιθέσει με το το φυτεμένο ενυδρειο με το διοξείδιο που παρουσιάζει πολύ πιο σταθερές τιμές το πρωι μετράω 7,0-7,2 και μέσα στην μέρα λογω παροχής co2 μετράω 6,9-7,0 με 2 φυσαλίδες το δεπτερόλεπτο !!! Μήπως η λύση είναι ένα ενυδρείο μεσάζοντας οπως λέω εγώ , ένα ενυδρείο δηλαδή ενδιάμεσων παραμέτρων του τύπου kh : 6 , gh : 7,5 , ph : 7,4-,7,6 ??? H αλήθεια ειναι οτι χρησιμοποιώ νερό αντίστροφής όσμωσης σε όλα τα ενυδρειά μου μετά απο κάθε αλλαγή αλλά σε πολύ μικρότερο ποσοστό απο ότι στο φυτεμένο οπου η αναλογιά εκεί είναι 60 οσμωση 40 βρυση !!! Επίσης δεν ξέρω και πώς αντιδρά στο co2 κατά την προσαρμογή του ένα ψαρι απο ένα περιβάλλον με 6-8mg/L σε ένα περιβάλλον με 25-35mg/L ! Όλα αυτα είναι θεωρητικά ακόμη καθώς παρότι το ενυδρειο έχει στρώσει δεν θα βάλω για κανα μήνα ακομή ούτε ψάρι ούτε γαριδά και συντηρώ τη βιολογιά με τροφη , απλώς ρωτάω προληπτικά για το μέλλον ! Θα χαρώ πολύ να αντιπαραθέσετε τις απόψεις σας και εσεις και να μου πειτε την γνώμη σας όσοι ειδικά έχετε μια μεγαλύτερη εμπειρία απο μένα στον κόσμο των ενυδρείων !!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries