Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 19-03-07, 18:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εγω στη δικια μου λιμνη διαμορφωσα φιλτρο περιπου σαν το δικο σου με διαμερισματα και λειτουργω με υπερχειλισεις ή κενο απο κατω και εκτος απο σφουγγαρι αγορασα λαβα απο μαγαζι με πετρες και φυσικα σφουγγαρια απο το ιντερνετ..... Οι Uv ειναι οριακα και επισης πρεπει να ελεγξεις τη κυκλοφορια που εχεις μεσα απο αυτες..... Για να λειτουργησουν σωστα στα λιτρα που θελεις εχουν συγκεκριμενη ροη/ωρα που πρεπει να περνα μεσα απο αυτες...... Εγω παντως ακομα δεν καταφερα να καθαρισω την αλγη .... Δυστυχως πολυ απο τη βρωμια που κατακαθεται στον πυθμενα και λερωνει το νερο ειναι αερομεταφερομενη , οταν φυσαει δηλαδη χωματα και σκουπιδακια παγιδευονται στην επιφανεια του νερου και αρχιζουν να κατακαθονται στον πυθμενα σιγα σιγα..... Για να μειωσεις αυτο το φαινομενο υπαρχουν ειδικα σκιμμερ που επιπλεουν στην επιφανεια του νερου και ρουφουν επιφανειακα νερο , το περνας μετα απο το φιλτρο σου και καπως το μειωνεις...... Τετοια προιοντα θα δεις στο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ff24c587006201f0182c8537c1e7b870/cl/start/tpl/-/lang/1

στο τμημα gardenponds
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries