Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 12-01-10, 20:37
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...κάποια στιγμή παιδιά είχε γίνει κάποια συζήτηση για το "σπιτικό" διοξείδιο οτι μπορεί ίσως να χρησιμοποιηθεί ΚΑΙ τρίτο συστατικό (αμμωνία ή σόδα) γιατί συνήθως περιέχεται και στα "φακελάκια" που δίνουν διάφορες εταιρίες για δημιουργία μείγματος παραγωγής διοξειδίου..
Κατέληξε άραγε πουθενά αυτό?? Χρησιμοποιούν τα άτομα εδώ και τρίτο συστατικό??
Αν είναι κάποιος που του περισσεύει κάποια "σκαλίτσα" για τις φυσαλίδες ή κάποιο παρόμοιο κόλπο θα είμουν υπόχρεος...

...Εδω και καμμια 15 αρια μερες τα σκαλαρια ειναι αρκετες ωρες κρυμενα και προβληματιζομαι..
Ανυσηχω μηπως ελοχευει καποιος κινδυνος υγειας...Τι αλλαξε εκεινη την περιοδο?? Οι παραμετροι του νερου ειναι περιπου στα ιδια..εχω αυξησει λιγο την λιπανση,μεγαλωσα το κοπαδι των καρδιναλιων και εκανα την διατροφη πρωι-βραδυ απο μονο βραδυ...
Απο εκεινη την ημερα αλλαξαν συμπεριφορα..ενω διαρκως εκοβαν βολτες στο ενυδρειο,αρχισαν να ειναι εξαφανισμενα καπου στην πλατη του ενυδρειου πιστευω τουλαχιστον για τις μισες ωρες που εχω τις λαμπες αναμενες, ισως και πολυ παραπανω....Οταν πλησιαζω την μουρη κοντα στο ενυδρειο (το κανω συνηθως την ωρα του φαγητου τους ή οταν επεξεργαζομαι κανα φυτο..) αναλογα την πεινα τους μπορει να μου μαζευτουν αμεσως ολα μπροστα ή να ερθουν 1-2 και μετα να ερθουν και αλλα...
Επίσης νομίζω οτι τρομάζουν λίγο πιό εύκολα..Περνάει δηλαδη ξαφνικά κάποιος ακόμα και 2-3 μέτρα κοντά απο το ενυδρείο και αν είναι μπροστά κάνουν ένα τσουφ και εξαφανίζονται πάλι για αρκετή ώρα...
Έχω πιτσιρίκια στο σπίτι αλλα δεν πειράζουν το ενυδρείο,δεν το χτυπούν και ακόμα και αν το πλησιάσουν πάνε με τα χεράκια πίσω απο την πλάτη χωρίς άγριες κινήσεις (ε, έτσι είναι τα κοριτσάκια!!!!!) και αυτό βέβαια δε γίνεται όλη την ημέρα παραμόνο 1-2 φορές....
Την διατροφη την εκανα 2 φορες γιατι α) ήθελα να αυξησω λίγο τα νο3 που έφταναν κοντά στο 1 μετά απο 7 μέρες(!) και μπας και τα ξεκολησω λίγο απο 2-3 φυτά που πήγαιναν και όχι οτι τα έτρωγαν αλλα τα τσιμπολογούσαν,ξερίζωναν και τα μάζευα απο την επιφάνεια..Και στα δύο πέτυχα το στόχο αλλα ίσως το..χορτάτο ψάρι θέλει να κοιμάται όλη μέρα....¨η δε γουστάρουν τη...φάτσα των καρδινάλιων!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01644 seconds with 11 queries