Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-09-03, 17:11
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Λέτε να γίνω γιαγιά?

Μια φορά κι ένα καιρό είχα έναν αρρωστούλη Kribensis (του είχε βγει το μάτι, κοινώς εξόφθαλμο). Ξεκίνησα λοιπόν και πήρα ένα κούτσικο ενυδρειάκι 20 lt για νοσοκομείο.
Ο κ. Kribensis μας άφησε χρόνους και έμεινε το ενυδρειάκι μόνο κι έρημο. Το ενυδρειάκι έχει εσωτερικό φίλτρο (με σφουγγάρι και Purigen, βάζω και Easy life και ektozon και proper pH7.0, όλα τα καλά του θεού δηλ.!), θερμοστάτη, αερόπετρα και λάμπα.
Μια ωραία πρωία (προς το μεσημέρι δηλ.!) πήρα 3 pufferάκια και 1 αρσενικό kribensis και τα έβαλα στο ενυδρειάκι για καραντίνα. Έβαλα κι ένα μικρό gibbiceps που είχε αλλάξει τα φώτα στο black moor χρυσοψαράκι μου.
Όμως επειδή μόνος ούτε στον παράδεισο δεν πρέπει να ναι κανείς (πόσο μάλλον σε ένα ενυδρείο-καραντίνα!), πήρα και μια κυρία για τον κύριο! Και την έβαλα κι αυτήν μαζί του στην καραντίνα.
Και πάω τη δεύτερη μέρα και τί να δω? Είχαν κάνει κατάληψη στο πήλινο καταφύγιο! Φυσικά, αυτό το περίμενα!!! Αλλά αυτό που με έχει αφήσει άφωνη είναι ότι η κυρία κουβαλάει χαλικάκια με το στόμα και έχει κλείσει σχεδόν τελείως την είσοδο του πήλινου με ένα "ανάχωμα"!! Κανονικά οχειρωματικά έργα! Προφανώς έτσι ελέγχουν καλύτερα τη φωλιά. Η κυρία δεν βγαίνει καθόλου, ενώ ο κύριος μόνο για πολύ λίγο.

Και ερωτώ: τι να κάνω τώρα η δόλια υποψήφια γιαγιά??

Δεν θέλω να τους πειράξω και να χαλάσω τη φωλιά. Πρέπει να βάλω τώρα καλσόν στην είσοδο του φίλτρου (μήπως όμως τους ενοχλήσω??) Ή να περιμένω να δω αν βγουν μικρά??
Τα pufferάκια δεν τους την πέφτουν. Ίσα ίσα που τρώνε και ξύλο απο τα Kribensis. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να τα βάλω (τα puffer) κάπου αλλού (εκτός κι αν πάρω σήμερα κι άλλο ενυδρείο- οπότε ελπίζω κάποιος να μου ανάβει το καντήλι γιατί η μάνα μου θα με σκοτώσει σίγουρα!).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries