Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 13-05-10, 11:58
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι να κάνω πετυχημένες αναπαραγωγές στα ψάρια μου. Το λέω αυτό γιατί όταν είχα ένα είδος ψαριού στα ενυδρεία μου, ναι ήθελα και κάποια στιγμή κατάφερα να έχω πάνω από 200-300 ψαριά με αποτέλεσμα να με πιάνει άγχος και πανικός, για το που και ποτέ και σε ποιόν να μοιράσω. Μια και ο αριθμός ήταν τρελά μεγάλος σε σχέση με τα ενυδρεία μου.

Οπότε το μονό που πιστεύω ότι θα με νοιάξει όταν βάλω ψαριά στην λίμνη, θα είναι να υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά ώστε να μπορέσω να τους δώσω την χαρά της αναπαραγωγικής διαδικασίας.

Το αν θα βγάλουν γόνους κτλ. Δεν με νοιάζει μια και η λίμνη μου θα πρέπει να έχει περιορισμένο αριθμό κοι.

Όλα αυτά είναι έτσι όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα μια και δεν έχω ψαριά.
Το αν καταφέρουν τα κοι να μπουν στην “καρδιά μου”.
Είναι σίγουρα ίσως και να θελήσω να κάνω αναπαραγωγές.
Πάντως ποιο πολύ θα με ενδιέφερε να αναπαράγω χρυσόψαρα παρά koi.
Και ο λόγος είναι καθαρά για να αυξηθεί ο αριθμός τους στην λίμνη και όχι να βγάλω “καλές ράτσες”.

Το ότι θα βάλω χρυσόψαρα και κοι είναι καθαρά μονόδρομος σε σχέση με το κλίμα της Ελλάδας. Οπότε την θεωρώ αναγκαστική επιλογή και όχι ότι έκανα λίμνη για να βάλω κυπρίνους.

Και τέλος εμένα η λίμνη είναι τα πάντα (πεταλούδες – φυτά εντός και εκτός νερού – πουλιά –ψαριά κτλ.)

Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά στην παρούσα φάση έτσι νιώθω την λίμνη.
(ελπίζω να μην γίνω και εγώ φανατικός στο τέλος με τα koi .Εκεί θα έχει γέλιο μετά το πράμα)


Όσο αφορά την πέργολα που θες να κανείς το κεραμιδί σίγουρα θα σε προστατεύσει από βροχές και σίγουρα είναι ποιο ανθεκτικό από τα σκέτα ξυλά.
Απλά κάποια πράγματα έχουν να κάνουν και με το ποσό θα δέσουν με των περιβάλλοντα χώρο. Είναι και κομματάκι θέμα γούστο κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε.

Μα αυτό λέμε τόσο καιρό. Ο κάθε ένας φτιάχνει την λίμνη του όπως θέλει να την βλέπει και εμείς οι υπόλοιποι λέμε ιδέες για αυτό που θέλει να φτιάξει.
Προσπαθούμε τα γούστα αυτά να τα κάνουμε να δουλεύουν όσο ποιο καλά μπορούν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν την κανεις με ασπρο-κρεμ πανι??

Καλοδεχούμενες οι ιδέες σας. Απλά θέλω να φτιάξω κάτι που να φαίνεται όσο ποιο φυσικό γίνετε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 13-05-10 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01980 seconds with 11 queries