Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-02-18, 13:35
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Το ένα μου χρυσοψαράκι δεν είναι καθόλου καλά, βοήθεια!

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. νέο μέλος.

είμαι αρχάριος σε αυτό το "χόμπι". Εδώ και 2,5 μήνες έχω αγοράσει ένα ενυδρείο Aquatlantis 40 λίτρων. Έχω βάλει μέσα 2 χρυσοψαράκια (τα οποία μου είχαν φέρει σε μια γυάλα και τα λυπόμουν που ήταν μέσα σε τόσο μικρό χώρο) και επίσης έχω βάλει μέσα βοτσαλάκι πράσινο, 2 πλαστικά φυτά και ένα δικαοσμητικό βαρελάκι για να μπαίνουν μέσα όταν έχουν τις "συννεφιές" τους)

Ξεκίνησα το "στρώσιμο" όπως μου είπαν απο το pet shop με ένα μπουκαλάκι υγρό που το έριξα για 1 ώρα.. και μετά ένα δεύτερο. Μου έδωσαν επίσης αντιχλώριο και κάποια βακτήρια τα οποία μου είπαν να τα κρατάω στο ψυγείο και να βάζω κάθε τόσο.

Όλα καλά κ όλα ωραία, τα 2 ψαράκια ήταν πολύ ζωντανά, ώσπου πριν 15 μέρες περίπου, πρέπει να είχε το ενυδρείο ένα bacterial bloom. Προσπάθησα και άλλαξα το νερό (30%) μέρα παρά μέρα.. έριξα και λίγο απο το biopol το οποίο μου είπαν απο το petshop ότι βοηθάει σε τέτοιες καταστάσεις. Η πολύ θολήλα έφυγε. Το νερό είναι αρκετά καθαρό τώρα. Τεστ δεν έχω κάνει, δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται στο νερό.

Το θέμα είναι ότι το ένα μου ψαράκι είμαι σίγουρος ότι κοντεύει να πεθάνει. Εδώ και 2 μέρες δεν είναι καθόλου καλά (ενώ ήταν). Γέρνει στα πλάγια σαν πεθαμένο. Το "πειράζω" λίγο να "ξυπνήσει" απο το "λήθαργο" και κουνιέται λίγο.. προσπαθεί. όμως πάλι στα ίδια. Το έβγαλα απο το ενυδρείο και το έχω βάλει σε ένα μπωλ με καθαρό νερό και αντιχλώριο. Δεν ξέρω τι να κάνω και έχω στεναχωρηθεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !

Παρακάτω η φόρμα :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 40 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 1/2 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρυσόψαρα (Comet πρέπει να είναι)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Γενικά 1 φορά τη βδομάδα το 30% με 35%. Μετά το bacterial bloom περισσότερο. Και χθες κ σήμερα το 40% μπας και νιώσει καλύτερα το άρρωστο ψαράκι.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Σήμερα 16/02/2018
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά τη μέρα, sera goldy νιφάδες
11. ΦΙΛΤΡΟ : Τecatlantis TC-200
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (δεν έχω..)

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: λήθαργος. κατεβασμένα πτερύγια κ ουρά. Μένει στο πλάι. Δυσκολεύεται να αναπνεύσει (?)
2. ΔΕΡΜΑ: Απο τη μια πλευρά σαν να αχνοφαίνονται μερικά μαύρα σημαδάκια, αλλά όχι έντονα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: μένει στον πάτο. γέρνει στα πλάγια. δεν έχει δύναμη.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη.
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : χθες έφαγε. σήμερα δεν ξέρω ακόμα. τα ταίζω απόγευμα.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: προχθές 14/02/18 αλλά και πριν 15 μέρες πάλι δεν ήταν πολύ καλά.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : το έχω βάλει σε ένα μπωλ με φρέσκο νερό κ αντιχλώριο.
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι.
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180216_131442.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  31,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180216_131635.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  22,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02019 seconds with 12 queries