Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-05-12, 12:01
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

φώτη τα λεντ τα πήρα 8 με 10 $ τα 10 από εβαυ και είναι 1w το καθένα κ παράγει 90 με 100 lumen με γωνία δέσμης 140ο στα 6000 με 6500k.. Τώρα βρήκα μια προσφορά 35$ τα 50 τεμ αλλά στα 3w με 220 lumen και 120o δέσμη.. Τα εχω βίδωσει σε κομενη γωνία αλουμινίου 30 εκ. κ εχω βάλει μια ψυχτρα από pc στο κέντρο.. Περισότερες λεπτομέριες το βράδυ γιατί τώρα είμαι στη δουλειά κ γράφω από το κιν.. Γιατί μόνο τα λεύκα δεν κάνουν γιατί θέλουν ενίσχυση στο φάσμα τους.. Οπότε πρέπει να έχεις αναλογία κόκκινα, μπλε , λεύκα κτλ.. τώρα έχω προσθέσει 2 κομμάτια μπλε led ταινία για να προσθέσω ένταση και να κάνω και moonlight εφέ, ένα κομμάτι πράσινη(μου περίσσευε) και θα μπούνε 2 led κόκκινα προς πορτοκαλι για να συμπληρώσουν ένταση στο φάσμα απορρόφησης των φυτών..

____________________________________


τα cree είναι η καλύτερη λύση αλλα είναι ακριβά.. για reef άμα δεις αρκετά ξένα projects που έχω πετύχει βάζουνε αναλογια 4 cree led cool white xp-g και 1 blue xt-e..
πάντως για τα λίτρα σου τα cree συμφέρουν γιατί δεν θες μεγάλη ποσότητα και θα είναι πολύ ποιοτικό το αποτέλεσμα.. μεγάλη προσοχή στο driver που θα επιλέξεις να τα οδηγήσεις πχ buckpuck είναι ποιοτικοί αλλα ακριβοί.. αλλα το ίδιο και τα led αυτά.. τα led με βάση star μπορείς να τα κολλήσεις με μίξη εποξική κόλα/θερμική παστα, να τα βιδώσεις με βίδες και ναύλoν ροδέλες η με βίδες με τριγωνικό κεφάλι για την αποφυγή βραχυκυκλώματος..

___________________________________


μια πρόταση που κοιτάω ζεστά για ένα καινούριο ενυδρείο είναι αυτά:
http://viewitem.eim.ebay.gr/50x-Whit...606954048/item
και να τα οδηγήσω με 3-4 τέτοια drivers:
http://viewitem.eim.ebay.gr/613X3W-D...011742497/item
δεν θέλω να μπλέξω με pwm κυκλώματα δικά μου θα τα πάρω έτοιμα.. θα βιδωθούν σε κομμάτι αλουμινίου 3mm στις διαστάσεις του ενυδρείου σε αναλογια 5 λευκα 2 κόκκινα 2 μπλε με το κάθε χρώμα σε ξεχωριστό controller..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbit22 : 01-05-12 στις 23:38 Αιτία: αποφυγή 2 post
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries