Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 09-09-11, 07:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πολύ καλή προσπάθεια, αν και βρίσκεται ακόμα στην αρχή. Όταν με το καλό απλώσουν τα φυτά περιμετρικά και καλύψουν τα πλαστικά τοιχώματ της δεξαμενούλας, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα δείξει πολύ καλύτερα. Η επιλογή του χώρου είναι καλή.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billkill Εμφάνιση μηνυμάτων
8 χρυσόψαρα:
τα οποία είναι 4 κλασσικά πορτοκαλί, 2 κίτρινα και 2 ασπρομαυροπορτοκαλί,
ένα γλύφτη πλέκο
πρόσφατα έβαλα ένα χελωνάκι αλλά εξαφανίστηκε, μάλλον το έφαγε ο σκύλος μου,
Ο Πλέκο είναι ένα καθαρά τροπικό ψάρι που απαιτεί όξινο περιβάλλον και υψηλές θερμοκρασίες. Αν ζει εκεί μέσα τώρα, είναι γιατί είναι ακόμα καλοκαίρι και οι θερμοκρασίες σχεδόν κατάλληλες. Το χειμώνα όμως είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι θα τον χάσεις και μάλιστα πριν ακόμα πιάσουν τα μεγάλα κρύα. Αν μπορείς, είναι καλύτερα να τον δώσεις σε κάποιο άλλο που μπορεί να τον εντάξει σε ένα ενυδρείο Αμαζωνίου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billkill Εμφάνιση μηνυμάτων
Από φυτά μέσα έχω βάλει μόνο νούφαρα νάνους άσπρο και ρόζ και άλλο ένα είδος που δεν το θυμάμαι, στο ίδιο γλαστράκι όλα. Από άλγη μόνο κολημένη στα τοιχώματα πρασινάδα, γενικά δεν είχα πρόβλημα καιαπό την πρώτη εβδομάδα το νερό ήταν πεντακάθαρο.
Θα ήταν καλύτερα να ξεχώριζες τους κόνδυλους των φυτών σε ξεχωρισές γλάστρες, λιγάκι μακριά η μια από την άλλη, γιατί, εκεί στριμογμένα που τα έβαλες, θα επικρατήσει η πιο δυνατή ποικιλία. Είναι βέβαιο ότι ένα από τα 3 θα αντέξει τελικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billkill Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχθές ο αδερφός μου, που του αρέσει πολύ η λίμνη αλλά είναι άσχετος με αυτή, μου έφερε δύο πολύ όμορφα ψάρια, 5-6 εκατοστά, κοιτάζω την απόδειξη και βλέπω πως είναι buterfly koi, ψάχνω στο φορουμ και στο διαδίκτυο και βλέπω πως είναι υβρίδια και γίνονται πολύ μεγάλα όπως όλα τα κοι. Σκέφτομαι να τα κρατήσω και μόλις φτάσουν τους 15 πόντους να τα δώσω, (θα πέσει κράξιμο από in the pond )
Όχι, δεν κράζω κανένα!!! Αυτό που σημείωσα, είναι αν είναι δυνατόν να αποφεύγουμε τουλάχιστον τις ήδη εξακριβωμένες ποικιλίες υβρίδια. Είναι γεγονός όμως, ότι παγκόσμια η ζήτηση των συγκεκριμένων υβριδίων έχει περιοριστεί πολύ, γιατί οι μελετημένοι κάτοχοι τέτοιων συστημάτων, επιλέγουν πολύ προσεκτικά τα ψάρια τους, μιας που απαιτούν πολλά λίτρα το καθένα, σε συνδυασμό με τα πολλά-πολλά έτη που ζουν.

Αυτό που θα σου έλεγα όμως, είναι ότι το σύστημα σου είναι εξαιτερικά μικρό για οποιανδήποτε σκέψη για κοι γενικότερα.

Καλώς μας ήλθες, καλή διμονή και συμμετοχή στην κουβέντα μας...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries