Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-08-15, 11:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY τροφή για τα χρυσόψαρα μου

Προχθές έφτιαξα καινούρια τροφή για τα χρυσόψαρα μου.
Πήρα 1,5 κιλό κουτσομούρα που την είχε στη κατάψυξη η κουνιάδα μου και μου είπε πως δεν της άρεσε γιατί είχε πολλά κόκαλα (ανάθεμα αν ξέρει να τρώει), καθάρισα λίγο τα λέπια και έβγαλα τα εντόσθια,
Πήρα επίσης
½ κιλό περίπου σπανάκι κατεψυγμένο ,
½ κιλό αρακά κατεψυγμένο,
1 μαρούλι,
2 κολοκυθάκια καλά σε μέγεθος,
2 καρότα,
3-4 πιπεριές
και όλα αυτά μαζί με τα ψάρια τα έβαλα στη κατσαρόλα να βράσουν για κανα 5λεπτο, είχα και κουνουπίδι αλλά ξέχασα να το βάλω, δεν χώραγε έτσι και αλλιώς, την επόμενη φορά .
Σε μια άλλη κατσαρόλα έβρασα καλά ένα ποτήρι του νερού φακές.
Αυτή τη φορά έκανα και ένα κόλπο για εύκολο στράγγισμα, τα έβαλα όλα μαζί σε ένα μεταλλικό ανοξείδωτο σουρωτήρι και έβαλα το σουρωτήρι μέσα στη κατσαρόλα ,και όταν έβρασαν για κανα 5λεπτο, έριξα και τις φακές που ήδη είχαν βράσει και τράβηξα το σουρωτήρι και το έβαλα κάτω από τη βρύση με κρύο νερό για να κρυώσουν, και θα δεις το λόγο παρακάτω.
Πήρα το μπλέντερ και έβαζα λίγα λίγα , πολλά μαζί δεν χτυπιούνται , και επειδή είναι στραγγισμένα έβαζα μέσα στο μπλέντερ ένα αυγό και μερικές φέτες φρέσκο αγγούρι για να υπάρχουν υγρά έτσι ώστε να χτυπηθεί καλύτερα. Να γιατί πρέπει να είναι κρύα , για να μη κόψει το αυγό στο μπλέντερ και γίνει ομελέτα, αυτή η φάση είναι η πιο κουραστική, και στο τέλος του κάθε δόσης έβαζα κανα 2 κουταλιές της σούπας βρώμη (κουάκερ) , σε κάποιες δόσεις έβαλα και σουσάμι που βρήκα στο ντουλάπι, λίγο κορν-φλαουρ και λίγο σιμιγδάλι, τελικά έφτιαξα μια καλή λεκάνη και χρησιμοποίησα και καμια 10αρια αυγά. Το υλικό δεν είναι ούτε πολύ αραιό αλλά και ούτε και πηχτό, να μπορεί να χτυπηθεί καλά στο μπλέντερ και το σφίγγω με το κορν-φλαουρ/σιμιγδάλι/σουσάμι ή και αλεύρι μπορεί να μπει ακόμα, όχι όμως υπερβολές , και το στο τέλος ντο υλικό είναι σαν παχύρευστη κρέμα. Πήρα 4 ταψιά/λαμαρίνες, έστρωσα λαδόκολλα και έβαλα το υλικό με πάχος περίπου κανα πόντο, το έψησα στους 180-200 βαθμούς για καμιά ώρα, το άφησα το βράδυ και κρύωσε και το πρωί το γύρισα ανάποδα και το έψησα κανά μισάωρο με 3/4 . Το αφήνω να κρυώσει γιατί έτσι ξεκολλάει πολύ εύκολα από τη λαδόκολλα. Μετά παίρνω το ξύλο κοπής με το μπαλτά (τον έχω ακονίσει καλά) το ψιλοκόβω, σε μικρούς κύβους σχεδόν, το βάζω στη κατάψυξη και ταΐζω. Σε κάποια σημεία, ειδικά στις άκρες ψήνεται πολύ και ξεραίνεται, δεν με απασχολεί γιατί όταν βγάζω να ταΐσω , βάζω κανα 2 κουταλάκι του γλυκού σε ένα πλαστικό ποτήρι που έχω για αυτή τη δουλειά και όπως βράζω νερό για να φτιάξω το καφέ μου βάζω και βραστό νερό στο ποτήρι με το φαί των ψαριών, ανεβαίνω στη ταράτσα να πιω το καφέ μου, , αδειάζω το ζεστό νερό και βάζω κρύο από το ενυδρείο, το κάνω 2-3 φορές αυτό για να βγάλω και τυχόν φαί που είναι σε σκόνη για να μη λερώσω τσάμπα το νερό του ενυδρείου και το ρίχνω στα ψάρια, γίνεται χαμός. Τώρα το καλοκαίρι το έχω ανακατέψει και τον ωμό γαύρο και τους δίνω πιο πολύ πρωτεΐνη, το Χειμώνα βάζω πιο πολλά λαχανικά και λιγότερη πρωτεΐνη.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-03-16 στις 00:11
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01763 seconds with 11 queries