Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 23-01-14, 19:20
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους,λεω Σπύρο ότι στο μόνο που είχα πέτρες Γνευσίου είχα τους θανάτους.Σε όλα είχα σκληρότητα 8-9 που χρειάζονται οι Αφρικάνες κιχλίδες που έχω αλλά τα νιτρικά και τα νιτρώδη κοκκίνιζαν.Καθημερινά έβγαζα 3-5 μέχρι 17 ψάρια νεκρά και πόναγε η καρδιά μου.Έκανα αλλαγή νερού 30% κι έβαλα πάλι Nutrivec & Biotopol,με τα ίδια είχα ξεκινήσει τα ενυδρεία.

1)Rio125lt ΦΙΛΤΡΟ:εσωτερικό Malawi:asei white tail
2)Rio180lt ΦΙΛΤΡΟ:εσωτερικό & εξωτερικό SUNSUN302 Malawi:aulonocara marble peacock,labidochromis caeruleus,1+2 Yssichromis piceatus (Victorians)
3)Rio400lt ΦΙΛΤΡΟ:εσωτερικό & JBL CrystalProfi1500 Malawi:labidochromis caeruleus,nimbochromis veustus,socolofi albino,aulonocara red zebra,copadichromis,sciaenochromis fryeri
4)DYI 550lt ΦΙΛΤΡΟ:2 JBL CrystalProfi1500 Malawi:aulonocara marble peacock,acei yellow tail,Iodotropheus sprengerae,socolofi,cyrtocara moorii
5)Rio700lt ΦΙΛΤΡΟ:2 JBL CrystalProfi1500 Tanganyika:15 tropheus ikola Kaiser,11 tropheus moliro,10 Neolamprologus Multifasciatus,10 julidochromis transcriptus,3 Neolamprologus leleupi karilan & 5 Neolamprologus brichardi

Το παθών ενυδρείο όπως καταλάβατε είναι το 5ο.Αφού δούλεψε μία βδομάδαγια να στρώσει μπήκαν τα 5 brichardi που αλώνιζαν σε όλο το ενυδρείο και μετα από 3 μέρες μπήκαν όλα τα άλλα.Έβγαζα μεγάλα ψάρια νεκρά ενώ τα brichardi άντεχαν.
Τώρα το πρωί που μπήκα βρήκα 2 παλαιότερα συμβάντα,το ένα συζητήθηκε στο GAB ενώ το άλλο σε άλλο φόρουμ γι' αυτό και θα παραθέσω για προστασία άλλων φίλων συνχομπίστων αυτό του GAB.Σας παρακαλώ όμως αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει τρόπος ελέγχου για την ανίχνευση μετάλλων στο νερό ας το παραθέσει προς γνώση όλων μας.Πείτε μου,αν ξεστήσω το ενυδρείο και πλύνω τη χαλαζιακή άμμο και τις άλλες πέτρες που είχα μέσα,θα 'ναι εντάξει για να το ξαναστήσω ή πρέπει να πλυθούν και τα φίλτρα του ή μήπως ν' αλλαχτούν όλα τα βιολογικά υλικά τους; ( Ελπίζω να μην σας κούρασα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ )

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...ty0uWg&cad=rja

To ανάφερες παραπάνω το προβλημα, οπως και να το κάνεις ενυδρειο σε μια εβδομάδα δεν ειναι ετοιμο.
Κανε μετρησεις...
Δεν νομίζω πως φταινε οι πέτρες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries