Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-03-15, 23:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα σαλιγκαρια τραβανε απτο νερο στοιχεια που χρειαζονται για το κελυφος τους.(στοιχεια απτην gh,οπως το ασβεστιο).
σε περιπτωση υπερπληθυσμου,ειναι δυνατον να δεις μειωση σκληροτητας δηλαδη.
αλλα τωρα 20 σαλιγκαρια λαθρεπιβατες σε 40 λιτρα δεν ειναι υπερπληθυσμος.
αν ειχες 20 apple snail θαλεγα ενταξει.
αλλα κιεκει θα βλεπες πτωση και οχι αυξηση.

για αυξηση ουτε εχω ακουσει ουτε εχω διαβασει ποτε και δεν νομιζω πως μπορει να γινει κιολας.(απτα σαλιγκαρια)

μια απορια που εχω πολυ καιρο και ακομα δεν μου εχει "λυθει",ειναι τι επιπτωση εχουνε τα κελυφη των νεκρων σαλιγκαριων στο ενυδρειο οταν αυτα ειναι πολλα.

δεν εχω βρει κατι να διαβασω σχετικα μαυτο,παντως στα δικα μου ενυδρεια που κατα καιρους γινοτανε της μουρλης απο σαλιγκαρια ολων των ειδων-οποτε υπηρχανε και πολλα αδεια κελυφη-δεν ειδα ποτε προβλημα.

ισως οτι βγαζουνε να ειναι πολυ λιγο σε σχεση με το τι τραβανε τα ζωντανα,και σε σχεση με την ταση που εχει γενικα το ενυδρειο.(να μαλακωνει το νερο)

στη δικια σου περιπτωση Πανο,ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να εφταιξε.
ειναι πολυ περιεργο να αυξηθει η Gh ετσι απο μονη της.
ειτε κατι εγινε στις μετρησεις,ειτε στα τεστ,ειτε κατι αλλο παιχτηκε.

τι,δεν εχω ιδεα

βασικα αυτο που (νομιζω) πως συμβαινει ειναι πως ενω εχεις ασβεστιο και μαγνησιο στο νερο(που αποτελουν την Gh)
δεν εχεις πολλα ανθρακικα και διτανθρακικα που αποτελουν την kh.
ετσι εχεις χαμηλη kh και εχει κατεβει και το Ph(λιγο).
τωρα πως εγινε αυτο,και πως θα κατεβασεις την Gh χωρις να ριξεις κιαλλο την ΚΗ (και κατα συνεπεια και το ph)
ειναι αλλο θεμα.
αλλα παλι αυτο εξηγει τη διαφορα αναμεσα στη γενικη και την ανθρακικη σκληροτητα.
δεν εξηγει την αυξηση της gh....

για να πω την αληθεια δεν ξερω πως μπορει να γινει.

αλλα ισως θα ειχε ενδιαφερον,να δοκιμασεις να ανεβασεις την kh(με σοδα) και να δουμε αν θα πεσει η gh για να ισορροπησει καπου.
τρελλο νερο εχεις...

ερωτηση:
η πολυκατοικια που μενεις ποσο παλια ειναι?

μια μετρηση Tds μπορει να βοηθουσε λιγο.να ξερουμε αν φταιει η μετρηση τουλαχιστον...

και ακομα δεν ξερουμε τι μπορει να κανει το φιλτρο της βρυσης.
(αν δεν κανω λαθος αποκει δεν επαιρνες νερο?-ισως αυτο αφαιρει κατι παραπανω απτο νερο)

αυτο μονο μπορω να σκεφτω που ισως να προκαλει τετοιο πραγμα.
ισως το φιλτρο της βρυσης σου να μην κανει για τα ψαρια,γιατι ειναι πολυ καλο για ανθρωπινη χρηση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries