Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 22-10-07, 07:10
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν θα ήθελα να αποκαταστήσω λίγο τα πράγματα, γιατί απ' ότι αντιλαμβάνομαι, αρκετοί στο συγκεκριμένο δημόσιο διάλογο, δεν γνωρίζουν καλά το "γραφικό" μου χαρακτήρα και είναι απόλυτα φυσικό να με παρεξηγούν. Για αυτό και απολογούμαι.

Βασίλη, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε θίξω. Ακριβώς επειδή γνωριζόμαστε, είχα διάθεση για χιούμορ, το οποίο παρεξήγησες. Σε πληροφορώ ότι δεν θα έγραφα κάτι παρόμοιο σε άτομα τα οποία δεν γνωρίζω.
Ο σκοπός της χιουμοριστικής μου διάθεσης, ήταν για να αναφέρω ότι ο τρόπος συλλογής των οργανισμών είναι ο ίδιος, από όποιες θάλασσες και αν προέρχονται. Ο τρόπος διάθεσης διαφέρει.

Το υπόλοιπο μέρος της τοποθέτησής, η οποία ήταν καθαρά κατάθεση πληροφοριών και όχι κήρυγμα ή μονόλογος, δεν αφορούσε εσένα, έτσι οι φράσεις «για αυτούς που δεν είναι εξοικειωμένοι με το υγρό στοιχείο» ή «άτομα μου δεν έχουν βυθίσει το κεφάλι τους στο νερό» ΔΕΝ αναφέρονταν σε εσένα, αλλά γενικά σε αυτούς που πραγματικά δεν μπορούν, χωρίς αυτό να τους στερεί το δικαίωμα να διατηρήσουν ένα Μεσογειακό σύστημα.

Αν και δεν είναι σωστό να επικεντρώσουμε τη συζήτηση, σε προσωπικά επίπεδα, είμαι υποχρεωμένος να σου αναφέρω, πως το τελευταίο μου Μεσογειακό μου φυσικό σύστημα, αναγκάστηκα να το διαλύσω πριν τρία περίπου χρόνια, όταν χρειάστηκα το χώρο που καταλάμβανε, για την κατασκευή ref του τροπικού μου συστήματος, όπως επίσης και για καθαρά προσωπικούς λόγους, που μου απαγόρευσαν την αυτόνομη και ελεύθερη κατάδυση.
Δυστυχώς φωτογραφικό υλικό δεν διαθέτω από εκείνη την εποχή, όπως άλλωστε συμβαίνει και με τα υπόλοιπα ενυδρεία μου, αφού δεν διέθετα φωτογραφικό εξοπλισμό. Απ’ ότι καταλαβαίνεις, αυτό μου απαγορεύει να κάνω την παρουσίαση που επιθυμείς.

Προχωρώντας, διασαφηνίζω για μια άλλη φορά, πως δεν συντάσσομαι υπέρ της εμπορευματοποίησης ζωντανών μεσογειακών οργανισμών, γιατί θεωρώ ότι τέτοιου είδους δραστηριότητες δεν θα μπορούσαν να ελεγχθούν και να εφαρμοστεί η σχετική νομοθεσία, αν υπήρχε. Το αποτέλεσμα θα ήταν άλλη μια ανοιχτή πληγή για την τόσο ταλαιπωρημένη και κλειστή θαλάσσια «λεκάνη».
Το παραπάνω όμως δεν απαγορεύει και τη διακίνηση των οργανισμών, μέσω των χομπιστών ή και μαγαζιών ακόμα. Σε πληροφορώ ότι έχω αγοράσει μεσογειακούς οργανισμούς από δύο μαγαζιά της Αθήνας, στο ένα εκ των οποίων έχω δει και σχετικά πρόσφατα, να υπάρχουν διαθέσιμα pavo. Αυτό δεν το θεωρώ κακό, γιατί όπως έχω επισημάνει σε άλλες μου αναφορές, αποτελεί τον μοναδικό τρόπο, προμήθειας οργανισμών, για κάποιον που βρίσκεται μακριά από την Μεσόγειο ή δεν έχει τη δυνατότητα να τους συλλέξει ο ίδιος.

Τέλος για το loriculus, όπως και για άλλα ψάρια ισχύει αυτό που σου αναφέρω και δεν θα υπήρχε λόγος να παραπληροφορήσω κανέναν. Αυτή τη στιγμή δεν έχω συγκρατήσει κάποια επίσημη αναφορά, αλλά μόλις τη βρώ, πολύ ευχαρίστως να σου τη στείλω.

Ζητώ συγνώμη για την υποχρεωτική απολογία μου προς το Βασίλη και παρακαλώ τους υπεύθυνους συντονιστές να διαγράψουν ότι θεωρούν εκτός θέματος.
Το ίδιο ισχύει και για εσένα Βασίλη, αν συνεχίζεις, μετά από όλα όσα ανέφερα, να θεωρείς το χιουμοριστικό σχόλιό μου, σαν ειρωνεία που σε θίγει. Θα παρακαλούσα να το θεωρήσεις σαν να μην έχει γραφτεί και υπόσχομαι να είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός, όταν αναφέρομαι σε άτομα που δεν γνωρίζουν καλά το χαρακτήρα μου.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02015 seconds with 11 queries