Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 30-06-10, 13:45
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι πειράχτηκα, γιατί ενώ ήθελα να βοηθήσω ένιωσα κάποιος να μου επιτίθεται χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί, αλλά αφού δεν είναι έτσι... my bad!

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, για να σε νιώσω ο άνθρωπας μήπως μάθω και κάτι που δεν ξέρω, τι εννοείς πιο φυσικό τρόπο; Αυτό που καταλαβαίνω αρχικά είναι ότι ρίχνεις τροφή, σαπίζει, δημιουργείται αμμωνία μπλα μπλα και αυτό είναι πιο φυσικό γιατί γίνεται και έτσι στη φύση. Με αυτή τη λογική η αιτιολογία για χρήση μιας πιο φυσικής μεθόδου θα μας οδηγήσει και στο να βάλουμε κατευθείαν ψάρι και να δημιουργεί αυτό αμμωνία, κάτι που δε θέλουμε, οπότε γιατί να μη χρησιμοποιηθεί μόνο αμμωνία, αφού αυτή χρησιμοποιείται και όχι τόσο τα υπόλοιπα παράγωγα της σήψης της τροφής, αφού έχει κιόλας την αμμωνία; Κερδίζω κάτι παραπάνω που αξίζει να το κάνω έτσι;
αν αφαιρέσω τα δυο πρώτα χρόνια της ενασχόλησης μου με τα ενυδρεία όπου δεν ήξερα την τύφλα μου, τα μοναδικά ψάρια που έχω χάσει είναι σε ένα ενυδρειο το οποίο έστρωσα με αμμωνία. δεν έχω χάσει άλλο ψάρι ούτε καν σε ενυδρειο όπου συνειδητά τα έβαλα σε άστρωτο ενυδρειο (αυτό το τελευταίο don't do it at home). αυτό λοιπόν, εν μέρη με έχει βάλει σε υποψίες για την αθωότητα της αμμωνίας και προσωπικά δεν θα την χρησιμοποιήσω ποτέ πάλι. εδώ όμως παρακαλώ να μην ανοίξουμε αυτό το θέμα γιατί δεν θα οδηγηθούμε πουθενά μιας και δεν υπάρχουν αποδείξεις.

το σκεπτικό μου λοιπόν για το φίλο μας είναι ότι μιας και το καλοκαίρι είναι στα φόρτε του και καραδοκούν θερμοκρασίες υψηλές, διακοπές και γενικός μια χαλαρότητα, το καλύτερο είναι να έχει έτοιμο το ενυδρειο του τέλος καλοκαιριού. αυτούς λοιπόν τους μήνες μπορεί να τους εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε πρώτα απ όλα να αποφασίσει τι θα βάλει μέσα.

μετά να διαμορφώσει κατάλληλα το ενυδρειο του με βάση τις απαιτήσεις της απόφασης του.
αν παράλληλα το διάστημα αυτό ρίχνει και αραιά και που και λίγη τροφή μέσα στο ενυδρειο του είναι σίγουρο ότι τέλος καλοκαιριού αυτό θα είναι έτοιμο να υποδεχτεί τους κατοίκους του.
μεταξύ μας τώρα τι επιλογές πιστεύεις ότι θα έχει σε κατοίκους και ποια πιστεύεις ότι θα είναι η τελική του επιλογή? ας κάνουμε ότι δεν ξέρουμε για να αποφασίσει μόνος του
και ερωτώ. οι επιλογές που θα έχει, είναι τόσο απαιτητικές όπου θα πρέπει να έχει αγοράσει όλα τα υγρά τεστ και να έχει ακολουθήσει κατά γραμμα το στρώσιμο με αμμωνία?
αν πάρει στικ για να μπει στον "μαγικό κόσμο" των μετρήσεων και της γενικότερης κατανόησης της χημείας του νερού θα γίνει κάτι?

δεν είναι καλύτερα με τα χρήματα αυτά να πάρει όλα τα υπόλοιπα που θα χρειαστεί? και όταν έρθει η ώρα?
στην τελική ας είναι δική του απόφαση να θέλει να αγοράσει υγρά τεστ και όχι δική μας.

φιλικότατα Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01730 seconds with 11 queries