Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 21-01-16, 11:20
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή ΚΑΘΕΤΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΔΙΣΚΟΥ

Καλημέρα ,
Αλλαγές έκανα 200 λίτρα περίπου την εβδομάδα αλλά δεν ήμουν σωςτος στα υπολειπα δλδ
Λάθος πρώτο
Τάιζα επι 7 σχεδόν μήνες την ίδια τροφή και χωρίς μέτρο .. Έφτιαξα δίκη μου απο συνταγές που διαβαςα απο πολλούς συγχωμπιςτες στα φόρουμ , αλλά δεν μπορεςα ποτέ να τις δεςω με την ζελατίνα και αυτές διαλυόταν στο ενυδρειο
Λάθος δεύτερο
Έκανα σκουπα κάθε 15 μέρες αλλα όχι σωςτα, ρούφαγα άμμο και οριςμενες φορές αφαιρουςα μεγάλα κομμάτια και προςθετα νέα άμμο πλυμένη απο τις προηγούμενες αλλαγές
Λάθος τρίτο
Το καθαριςμα των φίλτρων έγινε μετά απο ένα χρόνο (ούτε το αςπρο σφουγγαράκι) στο πανω καλάθι δεν είχα αλλάξει ...μαζί με το καθαριςμα έγινε και αφαιρεςη βιολογικού υλικού (ελαφροπετρα) για να έχω πιο πολύ ροη
Λάθος 4
Το ενυδρειο επιαςε άλγες με κορυφαία την πραςινη που είχε απλωθεί στα τζάμια και στα ξύλα , έβγαλα όλα τα φυτά που είχα προσθέσει κάποια στιγμή και όλα τα ξύλα που είχαν την πράσινη άλγη για καθαρισμό με ζεστό νερό , έχασα και εκεί βιολογία
Λάθος 5
Τα προφιλτρα είχα να τα αλλάξω 7 μήνες με αποτέλεσμα να χάσω και την μια μεμβράνη απο τις 2 που έχω , βαςικα το νερό μου ήταν χάλια
Πιστεύω οτι τώρα έχω φέρει ισσοροπια στο ενυδρειο και το βλέπω απο μετρήσεις , το μόνο άσχημο είναι οτι κατέβασα με τις αλλαγές τις πολλές το KH 1, αλλα το βελτιώνω και αυτό σιγά σιγά
Απο το βαρέλι αλλαγής που το έφτιαξα Α/Ο+προφιλτρα 65 tds, 6,6 ph, KH 3
Και οι σημερινές μετρήσεις ενυδρείου
PH 6,6
NO2 0
NO3 10-20
NH3/NH4 0
KH 1
GH 4


για την ιστορία το ψάρι σώθηκε, η διαδικασία που ακολούθησα ήτανε πολλες αλλαγές νερου ίσως και 100% , ανέβασμα θερμοκρασίας 32.5 , έριξα ενυδρείακο αλατι στην δοςολογια 2 κουταλιές του γλυκού στα 40 λίτρα πολλές μικρές αλλαγές νερου , επιπλέον βιολογικό υλικό (siporax χύμα), επιπλέον ξύλα , λιγο τάισμα , βελτίωση της αυτόματης αναπλήρωσης και αυτόματης αλλαγής νέου (280 λίτρα την εβδομάδα ) , αγορά καραντίνας 100λιτρα για απο εδώ και πέρα αντιμετώπιση προβλημάτων , και να ευχαριστήσω πολύ όσους έχουν γράψει και στο GAB και στο GD, είναι πολύ μεγάλη βοήθεια για εμάς τους αρχάριους που θελουμε να ασχοληθούμε με το πιο δύσκολο ψάρι που υπάρχει στο γλυκό νερό ,
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries