Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 09-03-12, 12:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μιας και εχω 50 λιτρα λοιπον, συμπληρωνω την εξατμιση με απιονισμενο.

2. Τωρα πρεπει να κανω πειραματα με την τυρφη να δω. Αν ομως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποσο θα πηγαινει το ph μηπως ειναι καλυτερο να εχουμε σταθερο ph για τα ψαρια μας παρα ενα λιγο πιο σωστο ph για εκεινα αλλα οχι σταθερο? Δηλαδη ειναι προτιμοτερο για παραδειγμα να εχω τα tetra στο 7,5 standart χωρις να παιζει καθολου ή ειναι προτιμοτερο να τα εχω σε 6,8 και την αλλη 6,9 και την αλλη 7,1 κλπ?
1. Το "δεν ειναι ασφαλες" δεν το προσεξες μαλλον. Σε τυχων ασθενεις ή απωλειες, να το εχεις ως πιθανη αιτα στο μυαλο σου, αντι να ψαχνεις για θεραπειες κλπ.

2. Το πεχα θα ειναι σταθερο απο τη στιγμη που δεν εχεις μεγαλη ποσοτητα διοξειδιου (ή/και φωσφορικων) με ταυτοχρονη χαμηλη KH (κατω απο 2-3) στο νερο.
Αυτο που δεν θελεις ειναι κατα τις αλλαγες να μην αλλαζει το πεχα δραματικα και προπαντως προς τα κατω δραματικα. (η ανοδος δεν επηρεαζει σημαντικα - εχω κανει αλλαγη με ανοδο 1 μοναδας).

Αυτο το "καλυτερα λαθος πεχα, παρα ασταθες" που λεγεται συνηθως, ειναι μεγαλη πατατα κατα την αποψη μου.
Και τα δυο ειναι λαθος.
Αν δεν μπορει καποιος να εχει σωστο πεχα (και σταθερο, ακομα και μετα την επεξεργασια και την αλλαγη νερου) στα ψαρια του, τοτε ας εχει ψαρια που δεν χρειαζεται επεξεργασια το νερο τους.

Ακομα ομως και χωρις τυρφη ή απιονισμενο ή ΑΟ, καποιος μπορει να εχει ασταθες πεχα, αν κανει λαθη σε αλλες διαδικασιες.
Δεν ειναι η τυρφη το μονο θεμα που πρεπει να "προσεξουμε".
πχ ακομα και με αλλαγη με νερο απευθειας απο τη βρυση, μπορει να εχει ph swing. (το νερο της βρυσης μπορει απο τις σωληνωσεις να εχει περισσοτερο co2, που καθως μπαινει στο ενυδρειο ριχνει το πεχα, και με την αναταραξη μετα απελευθερωνεται, και το πεχα ανεβαινει).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries