Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 09-03-12, 09:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ενυδρειο ειναι 40κατι λιτρα καθαρα.....
....Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και ενας μαθηματικος τυπος ο οποιος να μπορει να βγαλει το αποτελεσμα που θα συμβει αν πχ νερο ενυδρειου 7,5 ph νερο αλλαγης 15 λιτρα με 6,7 ph. Ποσο θα παει το ph του ενυδρειου?

Το νερο θα ειναι παντα βρυσης και η συμπληρωσεις νερου λογω εξατμισης θα γινεται με απιονισμενο νερο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχει προβλημα το ph, οι τιμες gh kh θα παραμενουν σταθερες κλπ ετσι?
Δεν υπαρχει μαθηματικος τυπος.
Στο περιπου υπολογιζουμε γιατι ο καθενας κανει λιγο διαφορετικα τη διαδικασια και εχει διαφορετικο νερο, τυρφη κλπ.
Ωστοσο για να εχουμε ενα μπουσουλα, απο τις δικες μου παρατηρησεις εγραψα τα παραπανω για να γινει μια αρχη χωρις να πεσει αποτομα το πεχα και στη συνεχεια να ανεβασουμε τη δοσολογια εκει που θελουμε.

Ουτε καν μπορεις να προ-υπολογισεις ακριβως το πεχα στο ενυδρειο, μετα την αλλαγη με νερο που εχει μετρησεις το πεχα.
Δλδ δεν μπορεις να πεις με σιγουρια οτι: εχω πεχα στο βαρελι 6, εχω πεχα στο ενυδρειο 8, αν κανω αλλαγη 50%, θα εχω στο ενυδρειο πεχα 7.

Το απιονισμενο δυστυχως δεν ειναι ασφαλες, και θα ηταν ισως* καλη λυση για αναπληρωση εξατμισης, σε μικρα (μεχρι 50 λτ) ενυδρεια, που δεν συμφερει να παρει καποιος ΑΟ.

* Αν σκεφτει κανεις οτι το 4 λιτρο εχει φτασει περιπου 0.80 ευρω (δλδ 0.20 το λιτρο - 20 λεπτα) αν θελει για ενα 50 λιτρο ενυδρειο, μινιμουμ 0.3 του λιτρου την ημερα περιπου (μεσο ορο ολο το ετος - χειμωνα ελαχιστη - καλοκαιρη μεγαλη, ιδως με ψυξη) για αναπληρωση, ειναι 2-3 μπετονακια το μηνα, ισον 1.5.2 ευρω το μηνα.
Ενω το λιτρο απο μια οικονομικη ΑΟ κοστιζει περιπου 0.02-0.03 (2-3λεπτα).
(υπολογισμος βαση του κοστους αγορας της ΑΟ - το νερο που καταναλωνεται εχει σχεδον μηδενικο κοστος στην υποθεση "κοστος ανα λιτρο")
Σε ενα χρονο θα εχει δωσει 20-25 ευρω με τα μπετονακια ή 3 ευρω με την ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,09136 seconds with 11 queries