Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 09-03-12, 01:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Γεια.

Οταν λες ενυδρειακο βαμβακι εννοεις ενυδρειακη βατα? Παντως εχει ξεθολωσει ακομα πιο πολυ τωρα σε σχεση με την προηγουμενη φωτογραφια που ανεβασα το πρωι.

Εχει μεινει λιγη αμμος ακομα (κανα κιλο πιστευω) που μπορει οπως λες να την βαλω πισω. Και εγω καπως ετσι ηθελα να παει και αλλη αμμος πισω και ετσι στη δεξια πισω γωνια εχουμε βαλει αρκετη. Ισως δεν φαινεται στη φωτογραφια.

Τη ριζα τη μεγαλη την ειχα απο το πρηγουμενο setup του ενυδρειου (τωρα μπηκαν μαζι και αλλες μικροτερες ριζουλες για να βγει το αποτελεσμα αυτο) και την ειχα αναποδα σε σχεση με το πως ειναι τωρα. Να σου πω την αληθεια πιο καλα μαρεσει ετσι τωρα μιας και αμα γυρισει απο την αλλη μπορει να μπει μονο σε μια θεση (αριστερα αριστερα) μιας και βρισκει αλλιως στο τζαμι και δεν μπαινει.

Μοςς φαντασου εμεινε και λιγη και εδωσα και στο φιλο tzane (αυτος που ειχαμε ερθει μαζι στη συναντηση). Τι να μου δωσεις και αλλη? Χαχα. Ηταν ηδη μεγαλη ποσοτητα.
-------------------------
Eδω και μια φωτογραφια που τραβηξα πριν απο λιγο, μιας και εχει ξεθολωσει οπως λεω περισσοτερο.
-------------------------
Διαβαζοντας τα θεματα για την τυρφη κατεληξα να το κανω με τον τροπο της τυρφης στο βαρελι προετοιμασιας.

To ενυδρειο ειναι 40κατι λιτρα καθαρα και εχω 2 βαρελια προετοιμασιας των 20 λιτρων. Το ενα για να αδειαζω το νερο απο το ενυδρειο και το αλλο για να εχω ετοιμο το νερο της αλλαγης που θα κανω. Υπολογιζω πως θα κανω αλλαγη καθε 7-10 μερες απο 15 λιτρα περιπου. Εχω δευτερο θερμοστατη για το βαρελι που προετοιμαζω το νερο και εχω και 2 εσωτερικα φιλτρα που καθονται. Το ενα ειναι της Juwel το bioflow mini filter το οποιο λεει πως εχει ροη 280 λιτρα ανα ωρα και χωρητικοτητα μισο λιτρο. Το αλλο ειναι της Sicce το micron το οποιο λεει πως εχει ροη 200 λιτρα ανα ωρα αλλα εχει μικροτερη χωρητικοτητα απο αυτο της Juwel (βεβαια δεν νομιζω να εχει προβλημα να χωρεσει την ποσοτητα τυρφης που χρειαζονται αυτα τα λιτρα). Πιο θα ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιησω στο βαρελι? Μαλλον αυτο της Juwel λογω μεγαλυτερης ροης σωστα? Στο βαρελι το νερο που θα φτιαχνεται θα ειναι 20 λιτρα σωστα? Και ας χρησιμοποιησω εγω μονο τα 10-15 για αλλαγη. Για τα 20 λιτρα θα χρησιμοποιησω για αρχη, συμφωνα με λεγομενα του delta66 που διαβασα 20-25g τυρφης ανα 10 λιτρα αρα στο 20λιτρο βαρελι 50g ας πουμε και βλεπω πως θα παει, ετσι δεν ειναι? Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και ενας μαθηματικος τυπος ο οποιος να μπορει να βγαλει το αποτελεσμα που θα συμβει αν πχ νερο ενυδρειου 7,5 ph νερο αλλαγης 15 λιτρα με 6,7 ph. Ποσο θα παει το ph του ενυδρειου?

Το νερο θα ειναι παντα βρυσης και η συμπληρωσεις νερου λογω εξατμισης θα γινεται με απιονισμενο νερο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχει προβλημα το ph, οι τιμες gh kh θα παραμενουν σταθερες κλπ ετσι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 09-03-12 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01738 seconds with 11 queries