Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-03-12, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.

Εχω ξεκινησει το στρωσιμο στο 50λιτρο ενυδρειο μου (50χ30χ35). Θα ηθελα να επιχειρησω οταν με το καλο στρωθει και με την χρηση τυρφης αφου μαθω το τι γινεται για να ριξω το ph, να φιλοξενησω μερικα νεον ή καρντιναλ τετρα. Αυτο που μου ειπαν σε ενα πετ σοπ και θα ηθελα πρωτα απο ολα να μαθω αν ισχυει ειναι, αν οντως το 95% τον καρντιναλ πιανονται κατευθειαν απο τη φυση σε σχεση με τα νεον που το μεγαλυτερο ποσοστο αναπαραγωγης τους γινεται στην αιχμαλωσια. Εγω δεν θα ηθελα να παρω καποιο ειδος που προερχεται κατευθειαν απο τη φυση, σκεπτομενος πως και θα ειναι πιο ευαισθητο αλλα και το οτι το βλεπω λιγο κριμα να ερθει απο τη φυση στο ''κλουβακι'' μου. Αν ισχυου τα παραπανω, υπαρχει περιπτωση να βρω καρντιναλ που ειναι ελαφρως κατα την γνωμη μου ομορφοτερο απο τα νεον, αλλα να ειναι απο αναπαραγωγη σε αιχμαλωσια? Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι καπως απο το που προερχεται το ψαρι?

Αν υποθεσουμε τωρα οτι μπορω να βαλω εναν αριθμο απο καρντιναλ ή νεον στο ενυδρειο μου με τις διαστασεις που αναφερω πιο πανω, θα μπορουσα να φιλοξενησω μαζι και ενα ζευγαρι ραμιρεζι και τελος με την ιχθυοφορτιση?

Και τωρα στο θεμα τις διακοσμησης. Το ενυδρειο σκεφτομαι ολο να το κανω με μοςς, εχει μια ριζα, καποιες μικρες πετρες και υποστρωμα seachem flourite red και οχι αμμο (κακο αυτο?). Το ενυδρειο χρειαζεται καπακι? Το ρωταω αυτο μιας και ειχα zebra danio και ενα πηδηξε και μου ειχαν πει κιολας οτι ειναι καλοι αλτες. Αυτα ειναι ενταξει σε ανοιχτο ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Τα 50 λιτρα (και καλα φυτμενο με κρυψωνες) δεν εφτασαν ουτε για ενα ζευγαρι ενηλικα ευμεγεθη ραμιρεζι στη δικη μου περιπτωση. Πολυ ταλαιπωρια για το θηλυκο.

Ενα κοπαδακι (μινιμουμ 8-12 ατομα) καρδιναλιοι ή νεον μπορουν να μπουν.
Το εχω δοκιμασει. (52χ27χ38 καθαρα, blackwater bare bottom με φυλλα κατω κ 20 cardinal)
Φυσικα δεν θα δεις τιποτα ιδιαιτερο θεαμα απο συμπεριφορες σε αυτον το αριθμο κοπαδιου και λιτρων. (το ενυδρειο ωστοσο μπορει να γινει στολιδι)
Εχω δοκιμασει διαφορα με τους καρδιναλιους.
Απο κοπαδακι 6 ατομων σε 45 λιτρα μεχρι κοπαδακι 100 ατομων σε 400.
Με και χωρις κιχλιδα μαζι τους.

Αν πας σε Νοτια αμερικη, σε αυτο το ενυδρειο θα ελεγα 12 neon 6 cory (μικρο ειδος) και 4 oto, και με σταδιακη εισαγωγη, πρωτα τα neon μετα την ολοκληρωση του στρωσιματος (ακομα και με μπολιασμα, ασε πρωτα το ενυδρειο να τρεξει ενα μηνα αδειο, αν θελεις να ειναι πιο safe) με τελευταια τα cory και τα oto (μετα απο 3-4 μηνες).

Αλλιως ενα ζευγαρι οσο πιο ειρηνικου ειδους apisto γινεται και μονο αυτα για αρχη.

Τα tetras αυτα βρισκονται κατα εκατομμυρια στα ποταμια της Ν Αμερικης (φυσικα λογος για εξαφανιση τους με το ψαρεμα δεν γινεται).
Η αναπαραγωγη τους, ειναι καπως δυσκολη σε ενυδρειο.
Αυτα τα δυο εκαναν μεχρι το προσφατο περελθον να συμφερει περισσοτερο η πωληση ψαρεμενων ψαριων.
Ομως πλεον οι αναπαραγωγες εχοιυν γινει ρουτινα και τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.
Δεν εχει λογο να σου πει ψεμματα το καταστημα οτι ειναι εκτροφης ενω ειναι αγρια, αφου αυτο θα εριχνε την τιμη τους (υποτιθεται ενας αγρια πιασμενο ψαρι ειναι πιο ακριβο).

Εκτος αυτου να ξερεις ομως, οτι ενα αγρια πιασμενο cardinal ή neon, οταν μπει σε ενα ενυδρειο με σωστο νερο που συντηρειται σωστα, θα ζησει μεσο ορο 3-5 φορες πολλαπλασια απο οτι στη φυση.
Αυτο κατι λεει.
Οσο για την "ελευθερια", ειναι μια συζητηση που εχει ξαναγινει πολλες φορες.
Η επιστημονικη πειραματικη ερευνα με ψαρια, εδειξε οτι ενα ψαρι προτιμαει την ασφαλη επιβιωση, απο οτιδηποτε αλλο, ακομα και απο την αρχηγια του κοπαδιου και οτι οφελη συνεπαγεται αυτη, πχ στην προτεραιότητα στη διατροφη και αναπαραγωγη.

Δεν κακοπερνανε ολα τα ψαρια στα ενυδρεια.

υγ πρωτα επιλογη ιχθυοφορτωσης και μετα βλεπουμε για το στησιμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01942 seconds with 11 queries