Θέμα: Θηλυκό guppy
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-01-16, 19:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Θηλυκό guppy

Χτες η θηλυκιά μου που έχω βάλει με τον αρσενικό που θέλω να ζευγαρώσει για επιλεκτική αναπαραγωγή στο 100λιτρο μου γέννησε για 4η φορά , αυτη τη φορα ομως συνέβαι κάτι πολύ περίεργο . Εδώ και 4 γέννες δεν ζευγαρώνει με τον αρσενικό , υποθέτω ότι είναι έγγυος από παλιότερο αρσενικό . Ο αρσενικόσ μου αυτος την κυνηγάει συνέχεια αλλά δεν ζευγαρώνουν γιατί η θηλικιά είναι διαρκώς έγγυος αφου εδω και 4 μηνες που ειναι μαζι καθε 28-29 μερές γεννάει . Χτες λοιποιν γέννησε πολλά μωρά τα οποία ήταν μεγαλύτερα πιο αναπτυγμένα και πιο ευπροσάρμοστα μικρα . Παρατηρησα και μέτρησα σήμερα πριν απο λιγο 21 μωρα στα φυτα επιφανειας , αυτο που είδα ομως ειναι πολυ περιεργο . Ενα μωράκι δεν είναι ίδιο οπως τα άλλα , έχει ψαλιδιστή ουρα και ψηλο και μεγάλο πτερυγιο πανω και απο κατω , υποθέτω ότι ειναι elder-guppy . Το θηλυκο το έχω από 3 μηνων δεν νομιζω ποτε να ζευγάρωσε με elder . Υπάρχει περίπτωση ο μπαμπας των μικρων που ζευγάρωσε τότε με την θηλυκια μου να είχε προέλθει απο διασταύρωση guppy-elder ? Εγλώ είμαι υπερ της επιλεκτικης αναπαραγωγής αλλά όχι της ανάμειξης guppy-elder , δεν ξέρω εάν πρέπει να κρατησω τον μικρούλι αυτον που είναι αντικειμενικά ομορφος αλλά θέλω να έχω καθαρόαιμα guppy επιλεκτικης αναπαραγωγης ! Εσεις τι λέτε ? Σας έχει τυχει κάτι παρόμοιο ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01386 seconds with 11 queries