Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-02-03, 03:24
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

.... νιτρώδη, "νιτρίτης" δεν υπάρχει - και κατ' αντιστοιχία δεν υπάρχουν "νιτράτες", υπάρχουν νιτρικά.

Οσον αφορά τα χαλίκια και την πιθανότητα να οφείλεται σε αυτά ο θάνατός τους, δεν είναι κάτι απίθανο μιά και στο φυσικό τους περιβάλλον απλά δεν υπάρχουν χαλίκια παρά μόνον άμμος. Είναι κάτι που υποστηρίζεται από αρκετούς και για τον συνδυασμό "τριμμένο κοράλι - Αφρικάνες". Οταν υπάρχουν υλικά στο ενυδρείο τα οποία δεν βρίσκονται στο φυσικό περιβάλλον του ψαριού αυτός ο κίνδυνος ελοχεύει αν και το βρίσκω σχετικά απίθανο να είναι αυτός ο (μόνος) λόγος. Το να δρα επικουρικά, είναι πιθανότερο. Από εκεί και πέρα, είναι σχετικά εύκολο να το διαπιστώσεις μόνη σου, κυττώντας προσεκτικά τα βράγχια σε κάποιο από αυτά που πεθαίνουν.

Από την άλλη πλευρά έχει παρατηρηθεί μιά εκρηκτική αύξηση rams τα οποία πεθαίνουν με τον ίδιο τρόπο (ακριβώς ίδια συμπτώματα) και μάλιστα ακόμη και σε ενυδρεία με άμμο (όπως της Μαργαρίτας που ξέρεις). Επειδή αυτό το έχω ακούσει και από 2-3 ακόμη άτομα, πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα rams που έρχονται τώρα τελευταία. Δεν ξέρω αν όλα είναι από την ίδια πηγή, αλλά σίγουρα δεν μπορεί σε 5 διαφορετικά ενυδρεία με διαφορετικά υλικά, διαφορετική χημεία και διαφορετικούς χομπίστες, να φταίνε "άλλα" πράγματα. Το ΜΟΝΟ κοινό σημείο σε όλα αυτά τα ενυδρεία είναι αρκετές ΔΕΚΑΔΕΣ rams αγορασμένα στην Ελλάδα από τον Σεπτέμβριο και μετά.

Επειδή σε δύο περιπτώσεις κράτησα τέτοια rams σε δικά μου ενυδρεία, η πορεία αυτών των ψαριών ήταν πανομοιότυπη ενώ προερχόντουσαν από τελείως διαφορετικά περιβάλλοντα. Η δε ζημιά ήταν πολύ βαριά. Ακόμη και δύο ψάρια που "γύρισαν" τελικά χάθηκαν μετά από ένα μήνα με τον ΙΔΙΟ τρόπο. Οπως λέει και ο Arthur C. Doyle, όταν έχεις αποκλείσει όλα τα πιθανά.. τότε το απίθανο είναι η πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01367 seconds with 11 queries