Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-05-03, 21:28
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Πρόβλημα στην ανάπτυξη φυτού

Ενώ όλα τα φυτά στο ενυδρείο μου πάνε πολύ καλά, τα Micranthemum umbrosum ενώ αναπτύσσονται πολύ γρήγορα, τα φύλλα δεν έχουν το έντονο πράσινο χρώμα που θα έπρεπε να έχουν αλλά ένα χρώμα μεταξύ πράσινου και καφέ και φαίνονται πολύ λεπτά.
Αναφέρω τις παραμέτρους του ενυδρείου:
GH:6
KH:4
PH:6.8
NO2:0
NH3:0
NO3: γύρω στα 15mg/l
PO4: γύρω στο 1mg/l
Χρησιμοποιώ λίπασμα το crypto της Tetra και το υγρό της ίδιας εταιρείας (εναλλάξ) και CO2 από φιάλη. Έχω 3 δίσκους και καμιά δεκαριά μικρά ψαράκια. Από φυτά σύνολο 15 ρίζες.
Σκέφτηκα μήπως επειδή το GH είναι χαμηλό δεν επαρκεί η ποσότητα Ασβεστίου (Ca) και Μαγνησίου (Mg) για αυτά τα φυτά που είνα πολύ γρήγορης ανάπτυξης και χρειάζονται μεγαλύτερες ποσότητες σε σχέση με τα υπόλοιπα φυτά, τα οποία σημειωτέον δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα. Γιατί πιστεύω πως κατά τα άλλα οι συνθήκες είναι πολύ ικανοποιητικές για την ανάπτυξη των φυτών. Δεν πρόκειται για κιτρίνισμα των φύλλων αλλά πιστεύω για έλλειψη κάποιου στοιχείου που δεν επιτρέπει τη σωστή ανάπτυξή τους. Όπως διάβασα σε ένα άρθρο του Γιώργου Ι. Ρεκλού στο MCH http://www.malawicichlidhomepage.com...lts_greek.html μπορώ να προσθέσω ασβέστιο και μαγνήσιο χρησιμοποιώντας CaSO4 Θειικό ασβέστιο και MgSO4 Θειικό μαγνήσιο. Αν ανέβει λίγο to GH δε με ενοχλεί. Ούτως ή άλλως ο προμηθευτής μου είπε ότι ο γερμανός εκτροφέας συστήνει GH από 8-12.
Που πιστεύετε ότι οφείλεται το πρόβλημα και τι μου προτείνετε να κάνω;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries