Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 13-01-12, 15:05
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ino Εμφάνιση μηνυμάτων
1. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ-ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑ-ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΨΩ ΤΑ ΒΡΑΓΧΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

2. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΥΨΕΙΣ.. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΞΟΔΕΨΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ 50 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ.

ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΙ ΓΤ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ ΜΙΣΘΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ! ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΧΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

ΜΠΟΛΙ ΘΑ ΒΡΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΣΩ, ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΙΖ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΥΡΗΓΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟΝ, ΜΕ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.

ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΝΩ ΜΕΝΩ ΠΑΠΑΓΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ ΣΤΟ ΓΕΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ, ΠΗΓΑ ΣΕ 5 ΠΕΤ ΣΟΠ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΚΤΟ, ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΓΤ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.


ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΤΕΙΤΕ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ.ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ(ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ) ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΒΙΑΣΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ,(ΝΕΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΗ ΓΤ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΘΩ), ΥΠΟ ΜΟΡΦΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ
ΠΧ
ΔΗΛ 1,ΚΑΝΕ ΧΧΧΧΧΧΧ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ
2,ΚΑΝΕ ΨΨΨΨ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.
3,ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΖΖΖΖ ΓΤ ΙΣΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΠΠΠΠΠ

ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΟΥΝ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ-ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΠΤ! ΓΙΑΤΙ ΕΛΑΒΑ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!

δεν σε κραζει κανεις βρε,χαλαρωσε!
εννοειται οτι και μονο που ριχνεις τετοιο τρεξιμο,δειχνει αγαπη για το ζωο και αυτο μονο αξιεπαινο ειναι!

απλα ξερεις,ολοι διαφορετικοι χαρακτηρες ειμαστε και οπως καταλαβενεις εχουμε λιιιγο διαφορετικες αποψεις στο προβλημα σου!
απλα επειδη εσυ εχεις και το αγχος σου,τις διαφορες τις βλεπεις μεγαλυτερες!

ανακεφαλαίωση!

στο σημειο που σιγουρα συμφωνουμε οοολοι μας εινα οτι πρεπει να βρεις μπολι!αυτο θα εξαφανισει την αμμωνια και ολα θα παρουν σιγα-σιγα τον δρομο τους!
το δευτερο που συμφωνουμε ειναι η χρηση του μελαφιξ!
χωρις ,εγω προσωπικα,να ειμαι απολυτα σιγουρος για το προβλημα του ενος ψαριου (στο πανω πτερυγιο που λες),το μελαφιξ μονο καλο μπορει να κανει καθως δεν ειναι φαρμακο!

η σχετικη διφωνια μας ειναι στην τροφη!
αλλα και παλι,το σιγουρο ειναι πως καλο ειναι να ταιζεις απο ελαχιστα εως καθολου!
ο φιλος απο πανω προτεινει καθολου,αλλα εγω θα ταιζα ελαχιστα ή και μερα παρα μερα,για να ελαχιστοποιησεις τις ακαθαρσιες τους!

τωρα με το αλατι,επεσε συγχυση γιατι κανεις δεν ειναι σιγουρος για το προβλημα του εν λογω ψαριου!
καλα εκανες και το πηρες,καλο ειναι να το'χεις στην ακρη,αλλα για την ωρα μην το ξαναβαλεις!το μελαφιξ ειναι πιο ακινδυνο!

οι αλλαγες νερου ας ειναι σχετικα μεγαλες (ισως και 50%),αλλα να αφηνεις 5-7 ωρες το νερο με αντιχλωριο,ωστε να παρει την θερμοκρασια του ενυδρειου!
μην το ριχνεις σε καμια περιπτωση κατ'ευθειαν,για να αποφυγεις ετσι το θερμικο σοκ!

ελπιζω να ξεκαθαρισε λιγο το τοπιο!

καλη συνεχεια και ενημερωνε μας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01967 seconds with 11 queries