Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #138  
Παλιά 08-12-16, 10:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ τους προλαλήσαντες για τα καλά σας λόγια.

Το καλό με τα φίλτρα (παρόλο την ιχθυοφόρτιση) είναι ότι ακόμα δεν έχει χρειαστεί να τα αναβαθμίσω. Οι μετρήσεις είναι ακόμα μια χαρά. Το μόνο που σκέπτομαι είναι να μεταφέρω το ηλιόπανο σε ένα μικρότερο δοχείο 20-40λτ για να καθαρίζω μόνο αυτό.

Τώρα για την αεραντλία. Η πρώτη μου λίμνη ήταν 800λτ και είχα 2 ΚΟΙ. Πέρασε ο καιρός, μεγάλωσαν και τα έβλεπα ποιο υποτονικά. Στην αρχή σκέφτηκα ότι φταίει που ενηλικιώθηκαν/ βαρέθηκαν και για αυτό δεν ήταν σαν πρώτα. Λάθος μου!!! Έβαλα μια αεραντλία 400λτ/ώρα και είδα διαφορά. Άρχισαν πάλι να είναι δραστήρια.
Αναβάθμισα την λίμνη μου σε 3.200λτ και πρόσθεσα άλλο ένα ΚΟΙ. Άρχισαν με τον καιρό να είναι πάλι υποτονικά. Άλλαξα την αεραντλία με μια 4,200λτ/ώρα (μου είχαν προτείνει μικρότερη και για την συγκεκριμένη λίμνη ίσως να είχαν και δίκιο). Τα ψάρια έγιναν πάλι δραστήρια και συνεχίζουν να είναι μέχρι τώρα.

Για την ποιότητα του νερού χμμ..... να σου πω καλύτερα τι λένε Η λίμνη μου τρέχει συνέχεια με αεραντλία, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση για το πώς θα είναι χωρίς. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πριν την αναβάθμιση (όταν είχε ποιο πολλές καμπύλες και περισσότερα σκαλοπάτια) η αεραντλία δεν δούλευε σωστά παντού. Είχα σημεία, που ο πυθμένας γέμιζε με ακαθαρσίες και φύλλα. Τώρα όλο το νερό βρίσκεται σε "αναβρασμό". Πιστεύω ότι έτσι υπάρχουν ποιο πολλές πιθανότατες όλες αυτές οι ακαθαρσίες πλέον να καταλήξουν στον κυκλοφορητή και μετά στα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries