Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-05-14, 01:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλή συνέχεια φίλε μου, είμαι στα τελειώματα για ένα μεσογειακό και θα ακολουθήσω και εγώ αυτή την μέθοδο για το φιλτράρισμα του νερού!!

Ένας γνωστός μου στην θεσσαλονίκη, έχει ένα reef 400 λίτρα, εδώ και μια 5αετία!! Αρχικά με τα γνωστά, ΖΒ, skimmer, αντιφώσφορο, άνθρακα και είχε και ένα wet/dry στο sump.

Έχει ένα χρόνο τώρα προσθέσει ATS... και σταδιακά έχει αφαιρέσει ΟΛΑ τα άλλα!! Και εννοώ ΟΛΑ!! Το ξέρω πως ακούγεται κάπως, reef χωρίς skimmer... αλλά το είδα με τα ίδια μου τα μάτια!!
Αμμωνία, Νιτρώδη, Νιτρικά και φώσφορος όλα μηδέν!!
Τα μόνα που συνεχίζει και προσθέτει είναι κάτι ζουμιά για ασβέστιο κλπ ειδικά για τα κοράλια του!!
Αν και το skimmer τουλάχιστον, είναι ακόμα ετοιμοπόλεμο για παν ενδεχόμενο... ένα χρόνο τώρα είναι εκτός λειτουργίας και όλα πάνε μια χαρά!

Αν σε βοηθάω χρησιμοποίησε, 2 παλιούς τρίφτες κρεμμυδιών, τους οποίους, έγδαρε περισσότερο και μαζεύοντας αυτή την πράσινη άλγη που υπάρχει στο πάνω μέρος στα βράχια των θαλασσών μας, την έτριψε πάνω στυς τρίφτες, γαντζώνοντας πολύ πράγμα πάνω τους!!
Δεν ξέρω αν ήταν φρόνιμο να βάλει την άλγη αυτή από τις θάλασσές μας σε τροπικό, αλλά δούλεψε μια χαρά, χωρίς να του βγάλει καφέ άλγη στην αρχή καθόλου!!
Ανά μία εβδομάδα ξύνει απλά τον ένα από τους 2 τρίφτες (ακούγεται αστείο ) και είναι όλα ΟΚ!!

Αρχικά είχε χρησιμοποιήσει CFL λάμπες, αλλά τώρα χρησιμοποιεί DIY led panels με 7:1 κόκκινα και μπλε led συγκεκριμένου φάσματος και η άλγη είναι πιο πράσινη από ποτέ!!

Η κατασκευή σου μοιάζει πολύ με την αρχική του!!

Σε ενυδρείο που πρωτολειτουργεί με ATS, είναι συνήθες να εμφανίζεται τον πρώτο καιρό καφέ σκούρα άλγη, η οποία χρειάζεται ξύσιμο ανά 2-3 μέρες, μέχρι τελικά αν είναι όλα οκ, να εμφανιστεί η πράσινη άλγη και η διαδικασία να πραγματοποιείται ανα βδομάδα/10 ημέρες!!

ξεκινάω και εγώ από βδομάδα να πειραματίζομαι σε ένα μικρό ενυδρείο και με ενδιαφέρει πολύ η πρόοδός σου!! Δυστυχώς εδώ στο Greece, είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν δοκιμάσει την μέθοδο αυτή, σε αντίθεση με το εξωτερικό...

Good luck!!
-------------------------
Προσθέτω οτι στο ενυδρείο του υπήρχε "φυσιολογική" ποσότητα φώσφορου, γι αυτό και έβαζε αντιφώσφορο!! Αν υπάρχει για κάποιον λόγο έλλειψη, η άλγη δεν μπορεί να αρχίσει να μεγαλώνει χρησιμοποιώντας μόνο νιτρώδη, νιτρικά και αμμωνία (αν υπάρχουν ποσότητες από τα 2 τελευταία) και ίσως χρειαστεί να προσθέσεις "λίγο" φώσφορο, τον οποίο θα αποροφήσει όλο, ακόμα και αν τα νιτρικά είναι χαμηλά σε ποσότητα!!

Επίσης στο ενυδρείο του φίλου, από τότε που έβαλε το ATS, δεν ξανασχολήθηκε ΠΟΤΕ μέχρι σήμερα με άλγες στα τζάμια ή στα κοράλια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 06-05-14 στις 01:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 11 queries