Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-04-12, 21:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ακομα πως να φυτεψω τα φυτα...
Απολογούμαι για την καθηστέρηση της απάντησης μου, αλλά η φύση της εργασίας μου είναι απρόβλεπτη.
Όταν μιλάμε για γλαστρόλιμνη, μιλάμε για ένα μικρό κύκλωμα, όπως ένα ενυδρείο. Μπορούν να ισχύσουν λοιπόν οι ίδιες συνθήκες, με τη διαφορά του ότι θα του παρέχεται φυσικό φως και καθόλου εξοπλισμός για διατήρηση της θερμοκρασίας του νερού.

Αναλόγως του βάθους που θα έχουμε, μπορούμε να φυτέψουμε τα φυτά μας ανάλογα. Προσωπικά δεν θα άπλωνα χώμα στον πυθμένα για να φυτέψω τω φυτά μου, αλλά θα χρησιμοποιούσα μικρές διάτρυτες γλαστρούλες που είναι κατασκευασμένες γι΄αυτό τον σκοπό. Μπορείς βέβαια κάλλιστα να κατασκευάσεις και ο ίδιος, τρυπώντας τις με ένα τρυπάνι. Αφού τις γεμίσεις με χώμα και φυτέψεις τα φυτά σου, στην άνω επιφάνεια, μπορείς να τοποθετήσεις μικρά βότσαλα, ώστε να αποτρέψεις το ενδεχόμενο να σκάβουν τα χρυσόψαρα σου το χώμα.

Ο λόγος που τα φυτά είναι καλύτερα να φυτεύονται ξεχωριστά σε γλαστρούλες, είναι γιατί μπορούμε ανά πάσα στιγμή να τα αφαιρέσουμε, να τους αλλάξουμε τη θέση τους ή ακόμα και να προβούμε σε καθαριότητα του μικρού μας κυκλώματος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01499 seconds with 11 queries