Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-08-12, 22:45
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη κιόλας που παρεμβαίνω στα αλάτια που δεν τα κατέχω, αλλά για να κάνουμε κουβέντα μέχρι εκεί που το έχω ψάξει έχω μάθει ότι "χαλάνε" αρκετά από τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για το θαλασσινό και από τα πολύ βασικά όπως αυτά που αποτελούν τις GH και KH. Σε ένα μεσογειακό γιατί να είναι λιγότερο απαραίτητα; Αξίζει να τα προσθέτεις εσύ; Γενικότερα αξίζει το ρίσκο; Ας πούμε το να παίρνεις κατευθείαν νερό από τη θάλασσα δε θα ήταν καλύτερο;
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, αλλα αν ισχύει σημαίνει οτι και το αλάτι που παιρνω απο το πετ που μου κραταει 3-4 αλλαγές, και αυτό τα χάνει (απο την στιγμή που ανοίγω την σακούλα τουλάχιστον)..
Τα στοιχεία που λέγανε στο ακουαζονε ήτανε μαγνήσιο ασβέστιο και τέτοια, που προσωπικά αφού δεν έχω reef δεν μου χρειάζονται.. Γι αυτό λέω οτι δεν έχω πρόβλημα με αυτό..

Συμφωνώ οτι είναι καλύτερο να πάρω νερό κατευθείαν, όπως και κάνει αρκετός κόσμος, αλλα δεν εχω πρόσβαση όλο το χρόνο σε θάλασσα, ενώ έτσι γεμίζω δυο κουβάδες, και την βγάζω την σεζον
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα ναι και εγω δεν το κοβω να γινεται. Οσο και να προσεξεις δεν θα εισαι σιγουρος. Θα θελε πολυ παρακολουθηση. Θαλασινπ σιγουρα θαταν καλυτερο. Εγω αν και οχι μεσογειακο λεω να παρω απο εδω απλα σκεφτομαι τη μεταφορα μεχρι σερρες. 400λιτρα ειναι αυτα. Ερωτηση αν τα παρω σε δοσεις οσες φορες θα πηγαινοερχομαι, θα παθει κατι αν το βαλω στο ενυδρειο χωρις τιποτα αλλο με εναν κυκλοφορητη να το γυρναει; Και μετα δεν θαχω προβλημα αν τις αλλαγες τις κανω με αλατι για ενυδρεια ε;
Γενικά οι θάλασσες μας έχουν υψιλή αλατότητα 1.028+
Εσύ για τροπικό θέλεις 1.022-1.024 οπότε μπορείς να πάρεις λιγότερο και να το αραιώσεις..
όχι δεν θα πάθει κάτι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 12-08-12 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries