Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 14-05-12, 15:08
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georginio Εμφάνιση μηνυμάτων
το fungus τι ειναι?και απο αναπληρωση τι κανεις?εμενα χανει περιπου 3 λιτρα τη μερα
To Fungus αν το γράφω σωστά, είναι ασθένεια που προσβάλλει τα clownfish κυρίως και οφείλεται σε κακής ποιότητας νερό ή κατά τη μεταφορά τους.
Είναι άσπρα "μπιλάκια" χνουδωτά επικολλημένα πάνω στον κορμό τους ή στα πτερύγια. Κάτι σαν τον δικό μας "έρπη" κάνει κύκλο και φεύγει.
Επικίνδυνος είναι αν εξαπλωθεί σε μεγάλο βαθμό.


Για την αναπλήρωση, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον νερό απιονισμένα από τον ΑΒ δοχείο 4L κοντά στα 0.70€ (προσοχή γιατί έχει και με ευκάλυπτο και μάλλον δεν κάνει) με σταγόνες Aquatan πάντα !
Οι απώλειές μου αυτή την εποχή στη Θεσσαλονίκη, λόγω εξάτμισης είναι περίπου 2L κάθε 4 μέρες με το ενυδρείο στους 27οC.

Μην ξαναμπούμε σας παρακαλώ σε συζήτηση του τύπου "δεν είναι προτιμότερο", "είναι επικίνδυνο" κτλ. η χρήση νερού βρύσης ή απιονισμένου, τουλάχιστον όχι στο δικό μου τόπικ ξανά. Προτείνεται από όλους α/ο και μπορείς να διαβάσεις σε σχετικά άρθρα τι είναι και τι κάνει. Και όταν λέμε προτείνεται από όλους εννοούμε από ΟΛΟΥΣ !!!

Όσο για τις αλλαγές στο κάτω μέρος τους επίπλου μου, όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, λειτουργεί μόνιμα δοχείο στήλη - ενυδρείο DIY http://www.aquatek.gr/vb/attachment....8&d=1336210485 όπου βρίσκονται περί τα 30L προετοιμασμένου νερού με αλάτι και έναν κυκλοφορητή για οξυγόνωση. Γεμίζω ένα μπουκάλι και σιγά σιγά το αδειάζω στο ενυδρείο μέχρι την μαρκαρισμένη στο τζάμι στάθμη, αφού έχω αδειάσει με ένα σωληνάκι το νερό σε έναν κουβά.


Έρχεται όμως σε λίγες μέρες η αυτόματη αναπλήρωση και θα ακολουθήσει φωτογραφικό ρεπορτάζζζζζ αν πετύχει αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Αυτή την εβδομάδα θα γίνει τοποθέτηση της UV-C που παρέλαβα πριν λίγες μέρας και δεν είχα χρόνο να την συνδέσω. Θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες.
-------------------------
Στον ζωντανό αραγωνίτη που αγοράσαμε συσκευασμένο με μπόλικη υγρασία μέσα στην σακούλα του, υπήρχαν μικρά κοχύλια και άλλα πετραδάκια μπερδεμένα με την άμμο.
Προχτές ανακαλύψαμε ότι στο ενυδρείο μας κυκλοφορεί ένας μικρός καινούργιος κάτοικος, μάλλον λαθρεπιβάτης απ' τον ζωντανό βράχο ή απ' τον αραγωνίτη που μοιάζει με το κέλυφος του ερημίτη αλλά είναι σαλλιγάρι με μικρή προβοσκίδα χωρίς όμως το κορμί - πλατφόρμα του nassarius που ήδη έχουμε. Όρμηξε και έφαγε ένα υπόλυμα απ΄το φαί του γαριδάκι μας που έπεσε στον αραγωνίτη.
Θα προσπαθήσω να τραβήξω φωτογραφία αλλά είναι αρκετά μικρός .....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ντίνος_Μέλπω : 14-05-12 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 11 queries