Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 04-08-12, 03:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
του βαζω αλατα αυτο που μου λες. η τυφρη τι ειναι? και που τι βρισκω? . σκεφτομε να τα
βαλω σε ενα πλαστικο ντεποζιτο ενουσ τονου που το εχω στην αποθηκη με τον καταληλο εξοπλισμο για ενυδρεια επιτρεπετε αυτο?
Κοιτα, ολα επιτρεπονται κι ολα απαγορευονται. εξαρταται απο ποιον θα το κανει και τι γνωσεις και πειρα εχει.
Αν δεν ξερεις απο μαλακο νερο απλα μην ασχοληθεις -τουλαχιστο στην παρουσα φαση που εισαι- με αυτο. Θελει πολυ μελετη και πολυ προσεκτικες κινησεις.
Εσυ μεχρι τωρα δεν καταφερες να περασεις τις εξετασεις στο σκληρο νερο (δε το λεω για να σε προσβαλω, απλα δεστο ρεαλιστικα) και θες να μπλεξεις με τυρφες και με ειδικες περιπτωσεις φυλαξης (οπως ειναι το δοχειο που λες) και πιστευεις πως υπαρχει περιπτωση να τα κανεις ολα τοσο τελεια ωστε να ζησουν οι πλεκο?
Το πιο ευκολο ειναι να τους δωσεις , και μαζι να δωσεις και τις κιχλιδες, να διαβασεις ολα τα υπομνηματα και να δεις τι μπορει να μην εκανες σωστα και να ξαναρχισεις με τα γκαπακια που στην τελικη δε θελουν σχεδον τιποτα εκτος απο λιγο καθαρο νερακι, ενα στρωμενο φιλτρακι και ισως λιγο αλατακι.
Η μπλε ακτινωτη σου εχω ξαναπει πως δεν εχει σχεση με ενυδρεια γλυκου νερου, εχει καμια σχεση ο φωτισμος που τους δινεις με τον ηλιο -η εστω με τη συννεφια- που θελουμε να προσομοιοσουμε?
Το οτι δεν υπαρχουν νιτρικα δεν ειναι κακο αν υπαρχει σωστη απονιτροποιηση, αλλα στην περιπτωση σου δεν υπαρχουν οχι επειδη εχεις πετυχει την τελεια απονιτροποιηση αλλα γιατι ακομα δεν εχεις καν νιτοποιηση, με λιγα λογια το ενυδρειο σου μαλλον ειναι -η ηταν οταν εβαλες τα γκαπακια- αστρωτο.
Αν τωρα εχεις οντως 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη και καποια νιτρικα πανω απο μηδεν εχεις στρωμενο φιλτρο.


Επισεις βλεποντας τα παλια σου μυνηματα δεν καταλαβαινω κατι, στις 21/7 ακομα δεν ειχες νιτρωδη κι εριχνες αμμωνια, και στις 3-8 εχεις ηδη στρωμενο ενυδρειο? εισαι σιγουρος για τις μετρησεις σου?
Βεβαια το καθε ενυδρειο συμπεριφερεται διαφορετικα, αλλα πολυ μικρο το βλεπω το χρονικο διαστημα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01876 seconds with 11 queries