Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 14-07-12, 14:10
jonedessa Ο χρήστης jonedessa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Περιοχή: Έδεσσα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

ευχαριστώ γειτονα
Αυτά που αντιμετωπίζεις τώρα τα αντιμετώπισα πριν 2,5 χρόνια όταν -άσχετος από ενυδρεία-έστηνα το δικό μου δισκοενυδρείο, οπότε θα σου πω τι έκανα εγώ!
- Πόσα λίτρα siporax θα πρέπει να βάλω ? Τι λέτε για το χύμα, είναι εξίσου καλό ?
Στην αρχή το ξεκίνησα με 10λιτρα χύμα, σιγά σιγά τα έφτασα στα 35(όλα χύμα) ούτε με τα 10 ούτε τώρα με τα 35 είδα ποτέ αμμωνία ή νιτρώδη Για χύμα προσανατολίζομαι και εγώ

- Χρειάζεται κάποιο άλλο εκτός από μπλε σφουγγάρι και τα παραπάνω ?
Εγώ έχω μόνο σφουγγάρι και siropax χωρίς πρόβλημα, δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο (ας πουν κι οι άλλοι)

- Ένα θερμοστάτη Jαger των 300 w , χρειάζεται και δεύτερος ?
Δεδομένου ότι ζούμε σε περιοχές με παρόμοιο κλήμα και παραπλήσιες θερμοκρασίες λέω πως θες 2 ! Στη δική μου περίπτωση ενας των 300w δε μπορεί να φτάσει τους 28 το χειμώνα (τα λίτρα μου είναι 500+ με το σαμπ) εσύ με λίγο λιγότερα λίτρα ισως να σαι οριακά ...αλλα ο δευτερος πρέπει να υπάρχει και για ασφάλεια (τι θα κάνεις αν καεί ο ένας και μοναδικός; ) Eχεις δίκιο απλώς πολλές αγορές επεσαν μαζί, λέω να το αφήσω για Σεπτέμβρη μαζί με τον κοντρόλερ.

- Αντλία λέω να ........490 λίτρα /ώρα
Στην καλύτερη θα γυρνά το νερό 1 φορά την ώρα...κατα τη γνώμη μου λίγο!
Νομίζω χρειάζεσαι μεγαλύτερη, κάποια με 1200 ή 1500 λ/ω να το γυρνά πάνω από δυο φορές την ώρα (στο δικό μου το χω 2,5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου την ώρα) Θα το δω

- Τροφές............. να τους μεγαλώσω εγώ
Εγώ τα μεγάλωσα με μπιτ και νυφάδες Τροπικαλ,tetra,ocean nutrition με ικανοποιητικά αποτελέσματα, έφτιαχνα-φτιάχνω όμως και δικές μου τροφές με κατεψυγμένο ψάρι,γαρίδες και αρακά, καρδιά καθόλου Φτιάχνεις συνταγές από εδω μέσα που έγραψαν ή δικές σου ?

- Κάθε υπόδειξη δεκτή
Ρυθμιστής θερμοκρασίας....τον έβαλα και βρήκα την υγειά μου Εαν εχεις 2 θερμοστάτες χρειάζεται
Αεραντλία έχεις στο δικό σου ?
Ελπίζω να βοήθησα Πολύ ευχαριστω για τις απαντήσεις σου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries