Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #59  
Παλιά 15-06-18, 15:57
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που δεν υπολογισαμε,ειναι οτι οφιλος μολις τωρα ξεκιναει,και τον ριχνουμε στα βαθια.σαμπ σαν πρωτο βημα,δεν ειναι λιγο παρακινδυνευμενο?
Και εγω στα βαθια επεσα αν οχι αμέσως οπως θα επρεπε...διοτι τα χερια μου ειναι λυμένα τωρα (πραγματικά) το εκανα επειτα απο ενα 6μηνο χοντρικα...αρα + δαπανες για την τσεπη μου...
Για αυτο λεω καλυτερα να γινει τωρα μιας και κανει την μελέτη παρα μετα που θα τρεχει το ενυδρειο+ ολα τα σχετικά οπως προανέφερα...κανω λαθος κάπου?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Το τι κανουν οι περισσότεροι οσον αφορα την αλλαγη με σαμπ δεν με βρισκουν σύμφωνο...διοτι αν υποθετικα εχεις ενα ενυδρειο 500 λιτρων και ενα σαμπ 120 λιτρων...δεν μπορεις να κανεις το 1/2 αν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση...
Απο το σαμπ εγω στις αρχες δεν αλλαζα το νερο...βεβαια εχω και ενα σαμπ κοντα στα 400 λιτρα..
Αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα βολευε σε θεμα αλλαγης...
Αυτο με την τρύπα που σου ειπα παραπανω σε μενα γινεται κανονικα..τρύπα 1ιντσας σωληνα απευθειας στην αποχέτευση...τον καλοκαίρι μονιμα...το χειμώνα οταν ειναι η μερα της αλλαγης...
Απο εκει και επειτα πιστεύω οτι με μια πατέντα σχετικά ευκολη χωρις αυτο να ερμηνεύεται ως τσαπατσουλια..μπορεις να μην εχει επιστροφη νερου στο σαμπ απο την επιστροφη νερου στο main tank απο το σαμπ..(ελπιζω να μην σε μπέρδεψα)
Αρα η μοναδικη Επιστροφή νερού που θα υπαρχει θα ειναι απο το overflow box,κοιτα εμπειρικα εμενα δεν μου εχει βουλωσει σωληνας...αναφερομαι σε σωλήνες Φ32 αν θυμάμαι καλα...
Απο το overflow box η επιστροφή ειναι πιο μικρή απο οσο εχω παρατηρήσει αλλα και αυτο το φτιαχνεις αν θελεις...
Αυτα απο εμενα
Ελπιζω να μην μπερδεψα...



Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 15-06-18 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02293 seconds with 11 queries