Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 28-08-16, 22:09
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω ειμαι της αποψης οτι ολα μπορουν να δουλεψουν ως ενα σημειο.

Και χωρις υποστρωμα οπως λεει ο νικος γινεται, αρκετα φυτα να πηγαινουν καλα με χαλικι μονο, με παραπανω λιπασμα και πιο προσεκτικα αποτι θα γινοταν αν υπηρχε ενεργο πορωδες υποστρωμα. Κατα τη γνωμη μου το υποστρωμα μπαινει για να συγχωρει, και για τα φυτα που στηριζονται στο ριζικο τους συστημα. Συγχωρει την υπερδοσολογια λιπασματος ειτε απο απειρια ειτε απο απροσεξια.

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχουμε δει απλα υλικα να μοσχοπουλιουνται απο εταιρειες για σουπερ ντουπερ υλικα. Ειτε αυτο λεγεται ελαφροπετρα, σιποραξ, τυρφη/πυλος κλπ. Εγω πειραματιζομαι. Και στην τελικη τα καλυτερα μου αποτελεσματα τα ειχα στο hitech με φυτοχωμα (με τυρφη μεσα) απτα lidl με λιγο flourite blacksand και βασαλτη σε αναλογια 50-50 τα δυο τελευταια. Το ενυδρειο πηγαινε τραινο, με ολα τα καλα, και κανενα κακο.

Το θεμα ξεριζωμα και μπερδεμα του υποστρωματος με οτι μπει απο πανω ηταν μικρο θεμα η αληθεια ειναι ομως οτι ηθελε προσοχη. Βεβαια...επειδη οπως ειπα πειραματιζομαι παντα. Θα δοκιμασω να βαλω το υποστρωμα κατω απο σιτα πλαστικη οπως εχω δει να κανουν και στο ukaps και μαρεσει σαν ιδεα το χωρισμα. Απλα θα φροντισω να βρω καποια σιτα με σχετικα μεγαλυτερες τρυπες απτις κλασικες που εχουμε για να περναει το ριζικο συστημα απο μεσα. Υποθετω δεν θαχω θεμα στα φυτωρια της Θεσσαλονικης.

Αυτα για αρχη. Προχωραμε και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02025 seconds with 11 queries