Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #70  
Παλιά 12-01-18, 23:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μετρηση TDS ειναι ενδειξη καλης λειτουργιας της μεμβρανης, οχι των προφιλτρων.
Για τα προφιλτρα πρεπει να υπολογισεις τα συνολικα (βρωμικα και καθαρα) λιτρα που περασανε απο το φιλτρο.
Πχ αν ειναι compact 2.5 ιντσων παχους προφιλτρα ειναι για 8-9.000 λιτρα, ενω αν ειναι compact 2 ιντσων, ειναι για 4-5000 λιτρα.
Αν δεν μπορεις να υπολογισεις, αλλαζε τα καθε 6 μηνες κι ας ειναι και καινουρια ακομα.
Αν δεν αλλαχτουν εγκαιρα, περναει χλωριο στη μεμβρανη και την καταστρεφει, σταδιακα μεν συντομα δε.
Delta δεν ξερω με σιγουρια αν ειναι 2,0 ή 2,5 ιντσων,παντως η οσμωση ειναι αυτη με 75αρα μεμβρανη http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174
Μηπως τα προφιλτρα ειναι 2,00 ιντσες;
Εχω βγαλει περιπου 6.500 λιτρα παντως καθαρο+βρωμικο..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεμη καλησπέρα...

Καλό ειναι ανα 6 μήνες να αλλάζεις τα προφιλτρα, της όσμωσης και ανα δυο χρόνια την μεμβράνη....

Βέβαια ολα ειναι σχετικά, με βάση την περιοχή και το δίκτυο, λέγοντας πάντα το μ.ο....

Τωρα μου κανει εντύπωση η ένδειξη που πέρνεις στο dts...

Το εχεις καλυμπραρει, ποσα λίτρα δουλεύεις εβδομαδιαία;

Καλη συνεχεια φιλαράκι..
Γεια σου Νικο!
Πιστευω το tds δουλευει σωστα,αν και δεν το χω καλιμπραρει γιατι μου δινει ιδιες τιμες δικτυου που μου δινε στην αρχη δηλαδη 150 κι αυτο δεν αλλαζει ετσι δεν ειναι;οποτε γιατι να μην ειναι σωστη το 001 της οσμωσης;
Εβδομαδιαια δουλευω κατα μεσο ορο 45-50 λιτρα καθαρο!
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 12-01-18 στις 23:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries