Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 01-11-09, 14:30
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβγαλα την μονομαχινα διοτι την κυνηγουσε αγρια μετα απο λιγη ωρα, εδω ειναι μερικες φωτο. Η φωλια μου φαινεται φουσκωμένη αλλα δεν μπορω να διακρίνω αυγα..
Φίλε Άλκη,

Επειδή η διαδικασία αναπαραγωγής μονομάχων είναι πολλές φορές επικίνδυνη για την θηλυκή, καλό θα ήταν να ανέφερες κάποιες πληροφορίες παραπάνω για το πως έβαλες τη θηλυκή στο ενυδρείο κτλ. Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω χάσει στο παρελθόν μονομαχίνα επειδή και εγώ δεν ήξερα.

Πάντως δεν νομίζω να έχεις αυγά αλλιώς θα τα έβλεπες κολλημένα μέσα στη φωλιά. Είδες τη μονομαχίνα σου να πηγαίνει κάτω από τη φωλιά και να αγκαλιάζεται σφιχτά με τον αρσενικό; Αν ναι θα έβλεπες αυγά να πέφτουν από το σώμα της, αυτή να μένει για μερικά δευτερόλεπτα αναίσθητη, και το αρσενικό να τα μαζεύει και να τα εναποθέτει στη φωλιά (αυτό επαναλαμβάνεται αρκετές φορές μέχρι ο αρσενικός να την διώξει). Πάντως να ξέρεις ότι μετά το ζευγάρωμα καλό θα ήταν να απομακρύνεις τη μονομαχίνα σου και να τη βάλεις σε μια γυάλα όπου θα μπορεί να αναρρώσει (εάν έχει τραύματα), αλλά και γιατί ο αρσενικός θα την κυνηγήσει για να μην επιτεθεί στα αυγά. Καλό επίσης θα ήταν να είσαι βέβαιος ότι τα ψαράκια σου έχουν τα σημάδια ότι θέλουν να ζευγαρώσουν μεταξύ τους και να μην βιαστείς να τα βάλεις μαζί από ενθουσιασμό.

Σου εύχομαι το καλύτερο για τα ψαράκια σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries