Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 14-02-15, 03:18
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Να ξεκαθαρίσω πως είμαι αρχάριος. Έχω μια μικρή εμπειρία λίγων μηνών.

Πολλοί κυρίως παλιοί ακουαρίστες βγάζουν σπυράκια όταν ακούνε ότι συνδυάζω Guppy με Neon και Emperor Tetra.
Αρχικά θεωρούσα πως ο μόνος παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπ' όψη για την συμβίωση 2 ειδών, είναι η επιθετικότητα του ενός προς το άλλο όπως και η θερμοκρασία του νερού. Πολλοί ακουαρίστες όμως ισχυρίζονται πως πρέπει να λαμβάνεται υπ όψιν και η σκληρότητα του νερού. Έτσι μου γεννιόνται τα παρακάτω ερωτήματα:

1) Ποιος ο λόγος να λάβεις υπ' όψιν σου τον παράγοντα της σκληρότητας του νερού εάν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις σε κάθε περίπτωση νερό βρύσης (με αντιχλωριακό εννοείται).
επειδή το σκληρό και αλκαλικό νερό της βρύσης είναι κατάλληλο μονο για το ενα ειδος που στη δίκη σου περιπτωση είναι τα γκαπυ. Προσπαθούμε κατα συνείδηση να δημιουργούμε το σωστό περιβάλλων διαβίωσης των ζωντανών μας.

2) Ως "ιδανικές συνθήκες" για την επιβίωση κάποιων ειδών, ορίζονται οι παράμετροι του νερού σε μέρη όπου ζουν ελεύθερα. Είναι όμως αυτό σωστό;
Δεκτό όταν πρόκειται για ψάρια που γεννήθηκαν στο φυσικό τους περιβάλλον. Όμως για ψάρια που για γενεές ολόκληρες αναπαράγονται σε νερό βρύσης θεωρώ πως είναι κομματάκι δύσκολο να ισχύει. Λαμβάνοντας υπ' όψιν τη Θεωρία της Εξέλιξης, συμπεραίνουμε ότι κάτω από αυτές τις συνθήκες, οι σημερινές γενναίες ψαριών κληρονόμησαν τα χαρακτηριστικά εκείνα που τους επιτρέπουν να ζουν και να αναπαράγονται κάτω από τις νέες αυτές συνθήκες.
Απλα επιβιώνουν θα έλεγα εγώ.Τώρα μιας και αναφέρεις την θεωρία της εξέλιξης θα σου απαντήσω οτι κι εγώ έχω τις ανησυχίες μου και μαλλον δεν είμαι σε θέση να αμφισβήτησω τον Δαρβίνο.Θα ήθελα κι εγωμια άποψη πανω σε αυτό το θέμα.Πάντως για να πετύχεις αναπαραγωγή αλλά και για να δείξουν τα ψάρια σου τα πραγματικά τους χρωματα και συμπεριφορές, να είναι δηλαδή ο εαυτός τους, έχει αποδειχθεί ότι πρέπει να ζούν σε ιδανικές για το κάθε ειδος συνθήκες πράγμα που λειτουργεί αντίστροφα απο την θεωρία του Δαρβίνου με την έννοια οτι το DNA έχει μνήμη και μάλιστα πολύ καλή
3) Πολλές φορές ακούω το επιχείρημα: Μα ρε φίλε, πως γίνεται να συνδυάσεις αυτά τα 2 είδη, εφ' όσον το ένα συναντάται στην Ευρώπη και το άλλο στην Αμερική.
Ε, και;
Το συγκεκριμένο νομίζω ότι αποτελεί μια νοοτροπία μέρους της ιδεολογίας της "μη παρέμβασης στη φύση".Αν και υποστηριζω την ιδεολογια "μη παρεμβαση στη φυση",δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν μιλάμε για κοινωνικό ενυδρείο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι μπορείς να εχεις στο ίδιο ενυδρείο αφρικανικές κυχλιδες μαζί με γκαπυ


Αυτές είναι οι σκέψεις μου σε γενικές γραμμές. Περιμένω γνώμες, γνώσεις και απόψεις (και μπινελίκια).
Αυτά απο μένα και άντε γιατί είναι και δύσκολη η ώρα
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01897 seconds with 11 queries