Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 25-01-09, 17:36
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Λεμεσιανέ , όλα καλά αλλά μερικές ενστάσεις!
Το skimmer είναι απαραίτητο!Αν δεν βάλει θα πρέπει να κάνει μεγάλες αλλαγεές εβδομαδιαία και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι το ίδιο!
Το μηχανικό φίλτρο κάνει την ίδια δουλειά με το σκιμμερ?Δεν νομίζω!

Για τον φωτισμό να πούμε ότι αφού ο φίλος μας μιλάει για κάποια οικονομία τα 1200watt θα τον κάνουν απλά συνεταίρο με την αγαπημένη μας ΔΕΗ και το ενυδρείο των 190 λίτρων ή σούπα ή με ανάγκη για ψυκτικό 24/7!

Για μαρμαρόσκονη προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει!Αν υπάρχει εμπειρία απο άλλους συνχομπίστες ας μας πούνε!
Απαραίτητο είναι αν προκυτε να έχεις και ασπονδύλωτα που είναι ευαίσθητα στα νιτρικά.
Αν έχει μια καλη μονάδα ΡΟ/ΔΙ και μόνο ψάρια δεν το βλέπω απαραίτητο. Αυτό αποτελεί προσωπική μου άποψη. Ίσως να έχω και άδικο. Πάντως αρκετοί έχουν FOWLR και έχουν μανιτάρια και feather dusters που τρέφονται φιλτράρωντας το νερό και έτσι έχεις καλύτερη ποιοτητα νερού και μειώνουν στην πραγματικότητα το βιοφορτίο.
Οι 150 watt T5 έχουν ειδικό βαλαστ και το σύνολο των 1200 watt είναι για τα δικά μου λίτρα για SPS κοράλια και λόγω βάθους. Μη τρομάζεις

Μαρμαρόσκονη έχει ενα παιδί στο reefcentral αρκετά έμπειρος και απο εμφάνιση σκίζει.Θα βρω αργότερα φώτο να βαλω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01530 seconds with 11 queries