Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 16-05-13, 00:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κοιταξε, να σου πω την αποψη μου για αυτο και να μιλησω για την περιπτωση μου.

Ολα εχουν ψυχη, απο σαλιγκαρια, μεχρι τα grindal που ταϊζω. Προσωπικα, τα grindal δεν με νοιαζουν. Τα σαλιγκαρια με νοιαζουν. Γιατι τα ταϊζω (με αρκετη φειδω, εχουν κανει και μηνες να δουν σαλιγκαρι) στα pufferακια μου, οπως και στα helena μου? Γιατι πρεπει, με αυτα που διαλεξα να φιλοξενησω, ωστε να τους προσφερω τη διατροφη που εχουν στη φυση. Αν τα βαλω σε μια κλιμακα, με νοιαζουν πιο πολυ τα pufferακια απο τα σαλιγκαρια.

Που βρισκω και ταϊζω? Δεν αγοραζω απο πετσοπ, συνηθως δεν κανω αναπαραγωγη, αλλα παιρνω οτι σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εχει για "πεταμα" καποιος απο τους φιλους μου. Και λεγοντας πεταμα, εννοω πεταμα. Θα τα πετουσαν στην αποχετευση.

Σιγουρα εχεις βρεθει σε πολλες συζητησεις απο εμενα σχετικα με το ταϊσμα ζωντανης τροφης. Σιγουρα θα εχεις δει κεραυνους να πεφτουν σε οποιον ταϊζει ζωντανα ψαρια σε αλλα ψαρια. Εγω θα σου πω πως δεν θα συμφωνησω με αυτη την τακτικη. Δεν μου αρεσει, δεν θα ηθελα να το κανω, αλλα δεν θα σε κατακρινω κιολας, εφοσον κανεις οτι νομιζεις καλυτερο για τα ψαρια σου. Σιγουρα θα μου πεις πως κανω ακριβως το ιδιο με αλλα ειδη. Τα σαλγκαρια δεν μπορω να τα δωσω πεθαμενα, ομως. Εσυ ισως να μπορεις.

Τιποτα δεν ειναι σωστο απο αυτα που κανουμε, ειναι η γνωμη μου. Ουτε καν που εχουμε ψαρια σε 5 τζαμια, αντι να τα αφησουμε ελευθερα στη φυση. Ο καθενας βαζει τα ορια του σε αυτο που θεωρει κατακριτεο για καθε περιπτωση. Εγω εχω αλλα ορια, εσυ αλλα. Κανενας δεν ειναι σωστος κατα την αποψη μου. Και οι δυο λαθος κανουμε, αλλα ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου και αυτο δεν μπορουμε να το αλλαξουμε, δυστυχως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries