Θέμα: Νεα Λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 14-06-10, 18:47
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό το bog garden! καλή και η σκέψη εφαρμογής. Ακόμα καλύτερη η προοπτική διατήρησης σαρκοφάγων φυτών. Για ποιά είδη μιλάμε? Θα γνωρίζεις άλλωστε ότι τα περισσότερα είναι τροπικά, απαιτούν υγρασία ατμοσφαιρική και όχι απαραίτητα στη ρίζα. Με το χειμώνα τί θα κάνεις?


Μονο με λιμνη θερμοκηπειο μπορει να πετυχει με τα εντομοφαγα φυτα .Δυσκολο εγχείρημα αλλα μακαρι να τα καταφερει ο japetusγια να κανουμε και εμεις μετα !



Αλήθεια Μιχάλη, εσύ έχεις σκεφτεί αυτό το θέμα? Μακριά ο καταρράκτης από τη λίμνη, να ακολουθεί ένα ρυάκι με φυτά και να καταλήγει στη λίμνη σου?


Μακαρι να χα χωρο και θα το κανα αλλα δεν υπαρχει ....

Μιχάλη, ο Τόλης πολύ εύστοχα σου έχει πει αυτό που έπρεπε να λέγαμε από την αρχή. Προς την εταιρεία! Αυτό που φαντάζομαι τώρα ότι θα ακούσεις, είναι ότι είναι ακατάλληλο για τον σκοπό που το θέλεις. Όλα τα λάινερς για πισίνες έχουν κάποια επιπρόσθετη ουσία. Δε νομίζω να σου απαντήσει διαφορετικά μια σοβαρή εταιρεία. Οπότε να είσαι έτοιμος για όλα...

Εχω δει την ωρα που εψαχνα Βασιλη εταιριες που πουλανε pool liner και δηλωνουν οτι ειναι ασφαλη και για ψαρια .

Μιλησα με το ατομο που τα φερνει και τα φτιαχνει ..Επρεπε να του πω να μου δωσει το ονομα της εταιριας να το ψαξω απο την πηγη την ιδια .Τελοσπαντων την επομενη φορα που θα μιλησω μαζι του θα το κανω ..Παντως ο ανθρωπος με διαβεβαιωσε οτι αν το βαλω αναποδα θα ειναι μια χαρα.
-------------------------
Παιδια ακολουθοντας τη συμβουλη του Τολη τηλεφωνησα σε 5-6 εταιριες που εχουν λαινερ πισινες και ολοι μου ειπαν πως δεν θα εχουν προβλημα τα χρυσοψαρα με το υλικο τους. Η αληθεια ειναι πως δεν τους ακουσα και πολυ σιγουρους .

Τελοσπαντων αφηνουμε αυτο το θεμα ..Αποφασησα να μπει αναποδα το λαινερ εκτος απροοπτου .

Να και μια φωτο απο το νεπενσις μου


Ειναι απο τα πιο ανθεκτικα εντομοφαγα φυτα και αν μου διαβεβαιωσει καποιος οτι κανει περιμετρικα της λιμνης θα το βαλω . Λογικα μπορει να ζησει μονο απο την υγρασια του νερου της λιμνης και μπορω να του κανω σκια για να μην ειναι απευθειας στον ηλιο . Τωρα με το κρυο δεν ξερω τι γινετε αν μεινει εξωτερικα..

Παντως ειναι εντυπωσιακο φυτο !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 18:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01850 seconds with 11 queries