Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 23-05-16, 21:46
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Αν πας σε γενα πρέπει να κάνεις τα εξής.
και γω βρέθηκα απροετοιμαστος αλλά διάβασα τα πάντα για την αναπαραγωγή και τα κατάφερα χωρίς να κάνω ζημια στα ψάρια η στα μικρά.
έκανα τα εξής.
Μόλις γενησαν τα αυγά την επόμενη μέρα βγήκαν οι θυλικιες από το ενυδρείο και μεταφέρθηκαν σε ένα 65 λίτρο smila.
Μετά από 3-4 μέρες έβγαλα και τον αρσενικό και τον έβαλα μόνο του σε ένα ακόμα 65 λίτρα smila. τις θυλικιες και τον αρσενικό τα είχα ένα εξωτερικό φίλτρο διακλαδομενο στα 2 για να φιλτράρει και τις 2 δεξαμενές με χάλικακι και φυτά επιφάνειας μόνο και θερμοστάτες παντού.
τα μικρα μείναν στο ενυδρείο όπου μεγάλωσαν και μετά από 12-13 βδομάδες που ξεχωρίζει το φύλο τους τα αρσενικά άρχισαν κυρίαρχιες και έπρεπε να βγουν.
σύνολο 28 ψαράκια.
Μέχρι τότε είχα είδη βρει που θα δώσω τα περισοτερα ψαράκια.
τα θυλικα αν είναι από την ίδια γενα δεν έχουν προβλημα να μαλώνουν αλλά τα αρσενικά πρέπει να χωριστούν.
έμειναν 2 αρσενικά και 5 θυλικα τα υπόλοιπα δοθηκαν
μπήκαν τα μεγάλα πάλι στο ενυδρείο και τα 2 αρσενικά χωρίστηκαν στις δεξαμενές και τα θυλικα μαζί.
την προηγούμενη εβδομάδα χάρισα και το τελευταίο χαρέμι .
Τώρα έχω τα μεγάλα ένα ακόμα θυλικο και έναν ακόμα αρσενικό .
αν δεν είσαι έτοιμη να κάνεις αυτές τις θυσίες τουλάχιστον για το καλό των ψαριών και αν δεν ξέρεις που θα τα δώσεις και ότι θα πάνε σε χέρια που θα τα αγαπάνε μην το επιχειρεις.
δεν είναι απλά γενησαν οι μονομάχοι μου αλλά όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να κάνεις για να είναι επιτυχημένη η γενα και ασφαλείς όλα τα ψάρια.
το ενυδρείο μου είναι 75 λίτρα και 3 δεξαμενές από 65 λίτρα με φίλτρα θερμοστάτες φυτά χαλίκια αλλαγές νερού και προσωχη στο τάισμα ειδικά όταν ταιζεις τα μικρά να προσέχεις να γίνονται αλλαγές μικρές και σκεπασμένο ενυδρείο με μεμβράνη για να μην υπάρχουν ρεύματα αέρα και χάνεις μικρά.
εγώ ζορίστηκα και σαν αρχάριος ακόμα πιο πολύ γιατί δεν περίμενα την γενα και έτρεχα να παίρνω κουτια θερμοστάτες τροφές και ότι άλο χρειαστεί.
Μπορείς και σε γυάλα να βγάλεις γενα δύσκολα αλλά οι συνθήκες επιβιώσης είναι εντελώς διαφορετικές.
βλέπεις και κάνεις αλλά στα 35 λίτρα θα σου έλεγα κρατά μόνο τον αρσενικό.
φιλικά στα εγραψα και σορυ για το μεγάλο ποστ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries