Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 18-10-16, 20:15
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες κι από ΄μένα!
Δεν ήθελα να επιχειρηματολογήσω περισσότερο για τις παρατηρήσεις που ήδη έκαναν τα παιδιά πιο πάνω.
Θα σταθώ όμως σε μερικά σημεία μόνο αφού θέλεις να προσπαθήσεις "πάντα φυσικά σεβόμενος τα ψάρια και με γνώμονα την σωστή διαβίωση τους" όπως λες.
Όταν λοιπόν τα αντιμετωπίσουμε έτσι και όχι απλά σαν διακοσμητικά στοιχεία μιας όμορφα στημένης γυάλας στα δικά μας μάτια, ανατρέπονται άρδην οι σκέψεις για all male ενυδρεία που περιγράφει το άρθρο του αμερικάνικου φόρουμ.
Κανένα είδος δεν διαβιώνει σωστά παρέα μόνο με ένα φύλο. Δεν θα μας δείξει όλη τη συμπεριφορά του, τα χρώματα του, τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του, δεν θα αναπαραχθεί. Βεβαίως μπορεί να επιβιώσει και να μεγαλώσει αλλά εμείς δεν θα έχουμε την ευκαιρία να δεχτούμε το δώρο που μπορεί να μας δώσει παρατηρώντας τα παραπάνω
Φιλικά όλα τα παραπάνω και τροφή για σκέψη.
Εσύ αποφασίζεις.

*- πως ξέρεις ότι τα ψάρια που έχεις είναι αρσενικά?
-τα "λαμπίντο" σου δεν είναι Labidochromis caeruleus (μάλλον υβρίδια με M.estherae τα βλέπω)
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Συμφωνώ ότι όλοι θέλουμε μια γυναίκα δίπλα μας για να δείξουμε χαρακτήρα και όχι μόνο.
Απλά εγώ στην παρούσα φάση και επειδή έχω δεί μια αναπαραγωγή από τα hemichromis bimaculatus όταν τα είχα μόνα τους σε άλλο ενυδρείο δεν θέλω να ξαναμπώ σε τέτοια διαδικασία.
Τα labido μου σίγουρα είναι υβρίδια και όπως σωστά λες μάλλον με estherae. Τα επέλεξα όμως εσκεμμένα ανάμεσα από πολλά ψαράκια και από διαφορετικά μαγαζιά λόγο των πολύ ζωηρών χρωμάτων που έχουν (και οι 3 έχουν διαφορετικό τόνο του κίτρινου από έντονο λεμονί μέχρι πορτοκαλοκίτρινο).
Στην άλλη ερώτηση σχετικά με το πως ξέρω αν όλα είναι αρσενικά κυρίως μέσω παρατήρησης της συμπεριφοράς τους όταν ήταν στα ενυδρεία των μαγαζιών. Εκεί λοιπόν ήταν τα πιο μεγάλα και τα πιο κυρίαρχα κυνηγώντας τα υπόλοιπα, δείγμα λογικά αρσενικών ψαριών. Όπως επίσης και από χρωματικά-ανατομικά στοιχεία που αυτά φυσικά όπως ξέρεις καλύτερα όταν είναι μικρά μπορούν να ξεγελάσουν εύκολα. Τέλος από την έως τώρα εξέλιξη τους όλα μου δείχνουν ότι είναι αρσενικά. Είδομεν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries