Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-08-06, 20:21
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή σφουγγάρι - ανθρακας

καλησπέρα .....
έχω το εσωτερικό φίλτρο της Ferplast - Bluwave 05 στο 120λιτρο με τις κιχλίδες.
το νερό στο φίλτρο αυτό περνάει απο 4 βαθμίδες....
σφουγγάρια, siporax, βιόσφαιρες, και τέλος απο ένα σφουγγάρι άνθρακα πριν καλήξει στον κυκλοφοριτή που θα το στήλει πάλι πίσω στο ενυδρείο ...
κανα μήνα αφου μπήκε σε λειτουργεία το ενυδρείο έβγαλα τον άνθρακα και στην θέση του έβαλα ένα μπλέ σφουγγάρι για να "κρατάει" ό,τι πάει να περάσει απο τις βιόσφαιρες και να μπέι πάλι στον κυκλοφοριτή με συνέπεια να ξανα καταλείξει στο ενυδρείο ....
το διαμέρισμα όμως του άνθρακα δεν είναι ακριβώς τετράγωνο αλλά έχει μια καμπύλη απο την μία μερια.... και τέτοιο σχήμα έχει και το σφουγγάρι του άνθρακα ώστε να ταιριάζει ακριβώς ...
τώρα που στην θέση του άνθρακα έχω βάλει το απλό σφουγγάρι δεν ταιριάζει ακριβως μια και είναι τετράγωνο με αποτέλεσμα να έχει μείνει ένα άνοιγμα που απο κεί περνάνε μικροσωματίδια και ό,τι άλλο μπορεί να έχει το νερό και μου μπουκώνει μερικές φορές τον κυκλοφοριτή με αποτέλεσμα να χρειάζεται τακτικό καθάρισμα .....
Άραγε αν αφήσω τον άνθρακα όπως ήταν τον εργοστασιακό,έστω και ανενεργό, ώστε να κάνει απλά μηχανικό φιλτράρισμα θα παίζει πρόβλημα ?
δυστυχώς η ferplast δεν έχει απλό σφουγγάρι για το "διαμέρισμα" αυτό και βγάζει μόνο άνθρακα για εκείνο το σημείο φίλτρανσης με το ανάλογο σχήμα φυσικά, που αυτό είναι και το ζητούμενο στην περίπτωση μου..
παίζει να έχω πρόβλημα ? κάνει να μένει ο ανενεργός άνθρακας στο φίλτρο έστω και για μηχανική φίλτρανση ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries