Θέμα: Άλγη .....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 13-02-03, 17:50
Maria Ο χρήστης Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Η δική μου εμπειρία:
Το καλοκαίρι μετά από απουσία 8 ημερών, βρήκα και εγώ πράσινη μακρύτριχη άλγη -ειδικά στο πίσω τζάμι που "τρέχει" πάνω του το νερό από την έξοδο του φίλτρου. Το πρώτο που έκανα ήταν να πάρω μετρήσεις να διαπιστώσω αν τα φυτά μου έφαγαν το φαγητό που τους άφησα: άρα ξέμειναν από λιπάσματα, ή κάτι μπλοκάρισε τα θρεπτικά και τα φυτά μου πάλι έμειναν "νηστικά" άρα: 1ον) τάιζα την άλγη και 2ον) έπρεπε να τσεκάρω πάλι την ισορροπία στα προσφερόμενα θρεπτικά. Αφού διαπίστωσα ότι τα φυτά μου έμειναν νηστικά γιατί κατανάλωσαν τα θρεπτικά, μάζεψα όση άλγη μπορούσα, έκανα μία αλλαγή νερού πάνω από 50%, έριξα κανονικά όλα τα λιπάσματα, έφτιαξα καινούριο μείγμα σε μία από τις 3 μπουκάλες διοξειδίου -οι άλλες ήταν "καινούριες", δεν έκοψα καθόλου φώτα και συνέχισα για μία εβδομάδα να κάνω αλλαγές νερού κάθε 2 ημέρες και να λιπαίνω κανονικότατα.... Το πρόβλημα ξεπεράστηκε σε περίπου 10 ημέρες... το σημαντικότερο είναι ότι δεν επανήλθε....

Είναι γεγονός ότι το σπαστό ωράριο θα κάνει την άλγη "αόρατη" για λίγο... όμως μόλις προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες θα επανεμφανιστεί ...
Το ζητούμενο εδώ ποιο είναι; Να ξεφορτωθούμε την άλγη στα γρήγορα και για λίγο καιρό;; ή να εντοπίσουμε την αιτία που την έφερε στο ενυδρείο μας και να λύσουμε το πρόβλημα;;;

Και κάτι άλλο: κάποια στιγμή θα χρειαστεί να επανέλθει το συνεχές ωράριο φωτισμού...
Τότε τι γίνεται;;;;

(Παρεμπιπτόντως, το σπαστό ωράριο και εγώ έχω διαβάσει να το συνιστούν κυρίως για το BGA, για τις άλλες άλγες έχω διαβάσει για μείωση α)των ωρών φωτισμού β) ή/και της ποσότητας του φωτός, και σε ακραίες περιπτώσεις το blackout... προφανώς δεν έχω διαβάσει αρκετά όμως. )
__________________
MaREIANi
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01480 seconds with 11 queries