Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 09-04-16, 15:37
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι παραγοντες που επηρεαζουν ειναι
ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο,
οι θερμοκρασιες του χωρου που βρισκεται,
η θερμοκρασια που θελουμε στο ενυδρειο,
τα λιτρα του ενυδρειου,
η υγρασια του χωρου, (απο ολα αυτα εξαρτωνται και το αν θα αντεχουμε χωρις air-co στο χωρο αν εχουμε μεσα το chiller)

Αν το φιλτρο που εχουμε στο ενυδρειο ειναι οριακο απο αποψης ροης για το ενυδρειο μας, δεν δουλευει το chiller χωρις εξτρα αντλια.
Αν βαλουμε το chiller σε εξωτερικο χωρο, δεν παιζει χωρις εξτρα αντλια για τοσο μακρυα.
Η αντλια για να μπορει να ανεβασει νερο στο ενυδρειο ακομα κι αν ειναι απο κατω απο το ενυδρειο, ειναι αρκετα βατ. Δουλευει και 24/24ωρο. Δεν ειναι μονο το κοστος αγορας. Μεγαλυτερο μπορει να ειναι το κοστος λειτουργιας. Ιδιως στις φτηνες. Υπολογισε κοστος ΔΕΗ για την αντλια, 0.5 ευρω το καθε βατ για 6 μηνη λειτουργια ας πουμε.

Κι εχω κι εγω chiller acrtica και ανεμιστηρακια.

Προτεινω να πας σε chiller ομως, για να σχηματισεις και δικη σου αποψη.
(αν και δεν παιζει, γιατι δεν θα εχεις δει τις διαφορες με τα ανεμιστηρακια. Θα ηταν σωστο ομως να δοκιμασεις πρωτα την ακριβη και μετα τη οικονομικη επιλογη?)
Ίσως η καλύτερη λύση για τους καλοκαιρινούς μήνες, θα ήταν να πάρω τα ψαράκια παρέα και να πάμε να εγκατασταθούμε, μέχρι να ξεσφιξουν οι ζέστες, στο χωριό του Αι Βασίλη στο Ροβανιέμι (να με συγχωρέσει ο Άγιος αν το είπα λάθος)! Μια χαρά θερμοκρασιες!

Delta συμφωνώ και επαυξάνω στην τελευταία σου πρόταση. Προφανώς και η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών που ασχολείται με το χομπι (όπως διαβάζω εδώ), δεν έχει επιλέξει τυχαία τη λύση του stc. Νιώθω λίγο πελαγωμενος στο θέμα της ψυξης. Ερώτηση κρίσιμου χαρακτήρα... Ποια θερμοκρασία (δωματίου) μας υποχρεώνει να στραφούμε στην ενεργοποίηση της ψύξης; Άνω των 28; Μιλαμε για γκαπυ εν προκειμένω, οχι δίσκους που εχω διαβάσει πως είναι μάχιμοι στις 30φευγα θερμοκρασίες. Να καταλάβω, ποια είναι η οριακή αποδεκτή θερμοκρασία (το καμπανάκι) πριν ενεργοποιήσεις τη ψύξη. Να συμπληρώσω. Αναφέρομαι σε κάποιον σαν εμενα, που δεν έχω ακόμη επιλέξει μέθοδο ψύξης και είναι ξεκρέμαστος με λύση ανάγκης το air condition. Να μην τρέχω τελευταία στιγμή, για αυτό ρωτάω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries