Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 15-02-07, 16:00
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Δεν ξεφευγεις, αλλωστε το θεμα συζητησης ειναι η ζωντανη αμμος.

Εχεις λογικα επιχειρηματα. Απλα εγω λεω πως η ζωντανη αμμος προσθετει στην βιολογικη φιλτρανση του ενυδρειου παρεχοντας μια επιφανεια προς εποικισμο απο διαφορα οφελιμα βακτηρια και μικροοργανισμους.
Επισης πιστευω πως (οπως κι εσυ λες) αυτοι οι οργανισμοι δεν ερχονται με την αμμο αλλα ερχονται ομως τα αυγα τους τα οποια απλα εχουν πεσει σε σταση και μολις βρουν τις σωστες συνθηκες εκκολαπτονται και αναπαραγονται.

Ουτε εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι η ΖΑ ειναι μια μουφα και δεν εχει τιποτα το ζωντανο μεσα, ουτε εγω μπορω να σου αποδειξω οτι ειναι το super duper φιλτρο και μαζι της ερχονται κοπηποδα, αμφιποδα, πολυποδα και αρνιποδα .

Επισης θα σου πω το αλλο. Λες οτι ολα αυτα τα ζουφια που εσκασαν μυτη με το που εβαλα την αμμο ηταν κρυμμενα στον βραχο και απλα περιμεναν εμενα να παρω τα ποδια μου και να τους βαλω αμμο στο ενυδρειο.
Αν λοιπον η αμμος ειναι το ιδανικο σπιτι για αυτους τους οργανισμους και προφανως εχουν εξελιχθει ανα τους αιωνες ωστε να μπορουν να ζουνε και να τρεφονται μεσα στην αμμο (λογικο συμπερασμα) τοτε τι δουλεια ειχαν να βρισκονται μεσα στον βραχο μου? Μηπως ετρεξαν να κρυφτουν οταν ειδαν τον ινδονησιο να ερχεται με το τσουβαλι για να τους κλεψει το σπιτι (αμμο)? Προς θεου μην με παρεξηγησεις, δεν σε ειρωνευομαι, απλα τα λεω με διαθεση χιουμορ για να μην το παμε στο πολυ επιστημονικο, κατι που δεν μ'αρεσει και ιδιαιτερα.

Απλα Βασιλη εσυ βλεπεις το θεμα της αμμου με πολυ σκεπτικισμο και εγω απλα προτιμω να δεχομαι οτι οντως η αμμος που χρυσοπληρωσα ειναι ζωντανη και δεν με επιασαν κοτσο.

Λοιπον, να προτεινω ενα πειραμα?
Ας φτιαξουμε ενα ενυδρειο χωρις ζωντανο βραχο και ας βαλουμε μεσα μοναχα ζωντανη αμμο. Αν σε λιγες μερες βγουνε διαφορα ζουφια τοτε κερνας τσιπουρα...αν δεν βγει τιποτα κερναω εγω...τι λες?

Κι εσυ κι εγω εχουμε κατι ενυδρεια στο μπαλκονι...αν μοιραστουμε και το κοστος της αμμου τοτε κανουμε μια χαρα πειραμα. Εχω και κατι κανιστρα και καθονται, και αντλιες και θερμοστατη....αλατι μονο θελουμε και ορεξη για τσιπουρα .
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries